Dzisiaj nie należy nigdy ufać obcym ludziom, a w szczególności profesjonalistom (tak zwanym fachowcom). W takim razie jeżeli marzymy o posiadaniu prywatnego ogrodu, przede wszystkim musimy zaintrygować się projektem ogrodu, jeżeli ktokolwiek będzie mówił, iż projekt ogrodu jest kompletnie niepotrzebny, w owym czasie zdecydowanie trzeba z taką osobą przestać się kontaktować. Śliczny ogród musi posiadać projekt, bez projektu bo nie wolno spodziewać się jakiegokolwiek efektu. W współczesnym świecie jednakże by projekt mógł być wykonany rzetelnie trzeba także mieć numer telefonu do porządnego projektanta, jaki kompetentnie nas obsłuży, a nie będzie tylko udawać, iż jest projektantem.

W nowoczesnych czasach nadzwyczaj łatwo jest nabrać się i dać się oszukać nieuczciwym projektantom, dlatego także bardzo istotne jest aby zdołać wykonać wszystko tak jak należy. Wielokrotnie jest tak, że firmy wykonawcze zarządzają należytymi projektantami, gdzie uwzględniony jest baseny ogrodowe ceny i wtenczas nie musimy się już niczym niepokoić albowiem jest to jasne, że zostaniemy kompleksowo obsłużeni.

Dzisiaj należy w głównej mierze pamiętać o tym, że porządny projekt ogrodu musi kosztować oraz jeżeli ktoś proponuje nam zbyt niską cenę wypada się nad taką propozycją niezmiernie uważnie zastanowić ponieważ być może jest to jakaś pułapka, jaką porządniej ominąć z daleka. Jeśli damy się nabrać projektantowi oszustowi w owym czasie pragnąc zaoszczędzić wydamy o dużo więcej naprawiając jego błędy. Dzisiaj niezmiernie wielu ludzi przykłada coraz większą uwagę do swoich ogrodów i roślin w nich posadzonych. Jest to niesłychanie pozytywne zjawisko bowiem dzięki temu zawód projektanta ogrodów coraz bardziej się rozwija.

W nowoczesnych czasach należy pamiętać jednak o tym, iż jeśli chce się wykonywać tego rodzaju zawód to wzrost zainteresowania ogrodami nie jest pod żadnym pozorem rzetelnym wykładnikiem opłacalności tego zajęcia. Projektować ogród może każdy, właśnie dlatego także w tej branży niezmiernie łatwo jest o oszustów, którzy mimo swojego braku wykształcenia zabierają część kontrahentów fachowym projektantom. Do tego dochodzą firmy wykonawcze, które oferują darmowy projekt ogrodu w momencie kiedy wykonawca nie ma prawa wykorzystywać tego rodzaju chwytów marketingowych bo jest to przeciętny dumping.