Od pierwszego go dwudziestego tygodnia do ginekologa idzie się co miesiąc, później co trzy tygodnie, a na 6 tyg. przed porodem co tydzień. Wypada pilnować kontrolnych badań zlecanych przez medyka prowadzącego oraz wykonywać je regularnie. Co miesiąc egzekwuje się morfologię krwi, i raz w miesiącu zrobić kontrolną analizę moczu. W czasie 24-26 tygodnia ciąży doktor ma obowiązek wycelować kobietę w ciąży na badanie analizujące poziom glukozy we krwi. Badanie to bazuje na pobraniu krwi po wypiciu szklanki wody z rozluźniona glukozą. Pomaga ono w twierdzeniu czy nie grozi damie cukrzyca ciążowa, jaka potrzebuje od kobiety zażywania wielu leków i zmiany diety.

Do tego około trzech, czterech razy w ciąży egzekwowane jest badanie USG, około 12 tygodnia, po 22 tyg, 30 tyg. oraz ewentualnie przed samym rozwiązaniem. Badanie USG polega na obserwacji płodu oraz wyznaczeniu jego parametrów oraz prawidłowości rozwoju płodu. Badanie USG przeprowadzane w 12 tygodniu ciąży ma na celu sprawdzenia czy zarodek poprawnie się usadowiło raz skontrolowania prawidłowości wagi i wzrostu do czasu ciąży.

Następne badanie w czasie standardowej i prawidłowej ciąży realizuje się w 22 tygodniu ciąży, by obejrzeć poszczególne narządy m.in. serce malucha, wtedy można też próbować wskazać płeć dziecka, wypróbuj bilansdziecka.pl. Następne i w szeregu przypadków już ostatnie USG wykonywane jest po 30 tygodniu ciąży, dzięki niemu jesteśmy w stanie wskazać wagę oraz ułożenia maluszka podczas porodu. Jeżeli położenie maluszka jest nieprawidłowe lub ewentualnie waga jest nazbyt ogromna, lekarz przygotuje pacjentkę do porodu poprzez cesarskie cięcie. Jeśli zdecydowałyśmy się na ciąże po 35 roku życia, należy przeprowadzić badania przedporodowe pozwalające na przedwczesne wykrycie wad i ich leczenie. Pierwsze skurcze porodowe są łagodne oraz z początku sporadyczne. Przypominają tępe bóle miesiączkowe i rozchodzą się w kierunku bioder i krzyża bądź też promieniują od krzyża do podbrzusza. Stopniowo mogą się nasilać oraz stawać się coraz bardziej cykliczne i trwają dłużej, jest to znak, że poród się rozpoczął. Należy wtedy zacząć mierzyć czas ich trwania i odstępy pomiędzy nimi.