Zdrowie kobiety jest jedną z osobnych dziedzin nowoczesnej medycyny. Intencją tej sfery jest nie tylko leczenie chorób kobiecych, jakkolwiek przede wszystkim zapobieganie ich powstawaniu. Nowoczesna ginekologia rozróżnia już niezliczone wyraźnie jednostki chorobowe, które dotykają kobiet w różnym wieku, bez względu od rasy, wieku oraz statusu cywilnego.

Na pewno cechą łączącą wszelkie przypadki chorobowe jest konieczność doglądania o zdrowie kobiety, nim stan chorobowy pozostanie zdiagnozowany jako ciężki. Wskutek tego oczywiście każdy gabinet ginekologiczny oprócz wdrażania konkretnego leczenia stwierdzonych u swoich pacjentek chorób, zajmuje się też odpowiednim edukowaniem kobiet w zakresie szeroko pojętej profilaktyki.

Z reguły kobiety zgłaszają się do lekarza z zakłóceniami miesiączkowania. W takich wypadkach lekarz ginekolog zwykle zleca wykonanie dodatkowych badań, jakie zobrazują podłoże problemu. Już we wstępnej fazie badań, to jest po przeprowadzeniu badania ultrasonograficznego narządów płciowych kobiety wolno stwierdzić możliwość wystąpienia jajników policystycznych, jakie są najczęstszą przyczyną zaburzeń menstruacyjnych – po więcej uprzejmie zapraszamy na dobry ginekolog w krakowie. Kolejną dolegliwością, która jest niejednokrotnie powodem wizyty w gabinecie ginekologicznym jest nadżerka szyjki macicy. Jest to stan zapalny błony śluzowej wyścielającej wnętrze macicy. Obecność schorzenia wolno zdiagnozować podczas ginekologicznego badania cytologicznego śluzu, a pierwsze symptomy choroby powiązane są w wystąpieniem chorobowej wydzieliny z pochwy, bolesnością stosunków płciowych, a również nieregularnym krwawieniem z waginy, niezwiązanym z miesiączką. Pamiętać należy, iż nie kurowana nadżerka szyjki macicy ma prawo przekształcić się w istotny stan nowotworowy. Kolejna kobiecą niedogodnością są torbiele jajnika, czyli pojawiające się na przestrzeni jajników cysty wypełnione płynem (śluzem). Przeważnie leczy się je farmakologiczne, ale w przypadku braku pozytywnych rezultatów terapii, zaleca się usunięcie operacyjne.