Patrząc na największe państwa Unii Europejskiej wolno odnotować wyraźne różnice w poziomie życia obywateli. Wszystko wypływa naturalnie z historycznych naleciałości, jakie sprawiły chociażby, że Polacy dopiero kilkadziesiąt lat po własnych sąsiadach mogli skorzystać z szansy, jakie daje konstruowanie globalnego rynku w obrębie grupy europejskiej. Niekiedy wstępowanie do Unii wiązało się z dosadnymi obawami. Ponieważ lada dzień otwarty miał zostać rynek – zniknąć musiały granice. A to w wielu grupach społecznych wywoływało obawy zarówno przed zalaniem samego społeczeństwa mieszkańcami innych krajów, jak i w głównej mierze napływem zagranicznego kapitału.

Wszystko to miało pozbawić mieszkańców kraju porządnej pracy oraz szansy na rozkwit gospodarczy. Stało się naturalnie całkiem inaczej – światowy kapitał z rozkoszą zainwestował swoje majątki u nas, konstruując miejsca pracy, a Polacy okazali się niezwykle ostro pracującymi ludźmi. Newralgiczny jest jeszcze jeden wydźwięk wejścia do Unii – nasze prawo musiało zostać przygotowane, odchudzone i poprawione, a w głównej mierze zliberalizowane.

Sponsorowanie firmy to proces niezmiernie złożony. W zależności od rodzaju oraz statutu firmy, zyski mogą pochodzić z nadzwyczaj wielu przeróżnych źródeł. Tu nie ma niemniej jednak jasnego sposobu podziału, bo wiele krajów posiada własne wybitnie ostre bądź też niesłychanie liberalne przepisy prawa traktujące takich kwestii. O wiele poprawniejszym środowiskiem do wzrostu przedsiębiorstwa jest bezsprzecznie do perfekcji konkurencyjny, lecz oraz otwarty rynek. Miejsce, w którym nie występują granice dla kapitału ani handlu – znakomitym przykładem takiego miejsca jest Unia Europejska. Założona zwłaszcza z myślą oczywiście o wspólnotowym biznesie, rozwoju gospodarczym, wspiera gigantyczne firmy nie tylko liberalnymi rozporządzeniami handlu międzynarodowego, jednak także licznymi programami wsparcia, rozwoju oraz bardzo hojnymi dotacjami finansowymi. W wielu uboższych regionach Unii korzystanie z dotacji różnych programów wsparcia jest jedynym możliwym sposobem na otwarcie własnej aktywności gospodarczej, z której młodzi i bezrobotni uczą się korzystać w coraz pokaźniejszym stopniu.