Są przeróżne formy turystyki, a to na jaki typ odpoczynku się zdecydujemy, zależy nie tylko od pogody oraz atrakcji turystycznych danego rejonu, jednak także od ceny. Co ciekawe, niekiedy wyjazd poza granice Polski często okazuje się być tańszy, aniżeli wczasy w kraju. Wykorzystanie z oferty zagranicznej to niemniej jednak pomocnicze koszty połączone z przejazdem. Może wobec tego poprawniej będzie poszukać czegoś w przystępnej cenie w kraju. Jeśli chodzi o turystykę, to ceny, na jakie w ogromnej mierze składa się zakwaterowanie oraz nocleg, są konkurencyjne, niemniej jednak zawsze w trakcie sezonu nie schodzą poniżej miarodajnego pułapu.

Wobec tego powstała również pewna alternatywa, z którą wychodzą turystom na przeciw właściciele gospodarstw. Dla przyjezdnych jest to niejednokrotnie najlepsza propozycja cenowa, a dla gospodarzy okazja na dodatkowy zarobek. Formą tego typu wczasów jest popularna aktualnie agroturystyka – siedlisko-roztocze.com.pl – zwierzyniec noclegi. Koszty połączone z pobytem są tu mniejsze niż w hotelach, pensjonatach i gospodach, a warunki często są na wysokim poziomie. Mamy prawo wtenczas skorzystać wyłącznie z noclegu, jednakowoż także właściciele takich agroturystycznych gospodarstw przygotują wiele atrakcji, żeby przyciągnąć chętnych akurat do siebie. Istotna także jest pozycja domostw zdolnych przyjąć nas we własne podwoje. Nie nieczęsto są to miejsca w pobliżu atrakcyjnych terenów, w regionie turystycznym.

A wobec tego nie daleko od szlaków turystycznych, okolic przygotowanych pod wypoczynek, innymi słowy przykładowo nieopodal szlaków górskich, jezior, lasów czy zabytkowych budowli, takich jak zamki, kościoły, czy nawet odbudowane grody. Właśnie dlatego również wielu właścicieli mających swoje gospodarstwa w rejonach atrakcyjnych turystycznie kusi przyjezdnych swoimi propozycjami tanich noclegów. Niewątpliwie nie jest to bezprzykładny powód na skorzystanie z tej formy turystyki. Czasami bowiem w pobliżu nie ma jakichkolwiek pokaźniejszych atrakcji, lecz wolno odpocząć z dala od miejskiego huku i pooddychać świeżym powietrzem.