Nowe materiały pojawiają się na rynku z różnych okazji oraz jakikolwiek segment oczekuje czegoś do głębi innego. Materiały używane w produkcji choćby stroju dla sportowców powinny być odpowiednio przygotowane i zaprojektowane przede wszystkim z myślą o komforcie trenującego, niemniej jednak przede wszystkim jego wynikach na współzawodnictwach sportowych.

Jest coraz to więcej korporacji, które nie zastanawiają się niemniej jednak nad tym, w jaki sposób zastosować na obszerną skalę swoje włókniny – ich nadrzędnym celem jest stałe poszukiwanie innowacji i udoskonaleń w dyscyplinie tkaniny technicznej czy krawieckiej, tak by później te nowoczesne tkaniny wyprzedawać na skalę masową wszystkim zaciekawionym producentom ubrań czy tapicerki samochodowej. Nikt nie ma niepewności, że świat zawodowego sportu zmienił się nie do poznania, od kiedy średnia włóknina użytkowana do uszycia profesjonalnego kostiumu, choćby pływackiego lub narciarskiego, powstaje w wyniku niemalże kosmicznych analiz i wartych miliony dolarów badań – znacznie więcej na witrynie internetowej watolina. Osiągnięcie śladowej przewagi w oporze powietrza czy wody przez jednego zawodnika może przełożyć się na te parę centymetrów przewagi nad rywalami, które na imprezach rangi olimpijskiej lub mistrzowskiej niejednokrotnie decydują o załapaniu się do strefy medalowej. Nie wyłącznie jednakże w sporcie na masową skalę prowadzi się dzisiaj badania nad przewagą, jaką daje użycie takich a nie innych tkanin.

Wszystko za sprawą tysięcy młodych i pomysłowych projektantów, którzy próbują na własną rękę sprzedawać rozmaitej maści ubrania czy akcesoria modowe dla oryginalnych pokoleń, wykorzystując przy tym materiały tak oryginalne i niemalże zapomniane, jak choćby filc. Dziś ten archaiczny materiał sprawdza się perfekcyjnie oraz miłośniczki mody wydają dziś krocie na torebki oraz inne akcesoria z tego materiału, choć jeszcze pół wieku temu noszenie ich uznane byłoby za szczególny brak smaku. Te stałe zmiany trendów i pojawianie się odważniejszych i bardziej otwartych na eksperymenty pokoleń, zapewniają rozkwit prac nad przeznaczeniem nowatorskich włóknin.