Pełnia szkolenia nie bazuje na samym skakaniu, nie jest tutaj przekazywana wyłącznie wiedza użyteczna. Szkolenie obejmuje mnóstwo torii, na której oparte są skoki spadochronowe – wypróbuj SkokiZielonaGora.PL – Skok ze Spadochronem. Wszystkie kursy przeprowadzane są odnośnie wysokości 3, a także 4 tysięcy metrów nad pułapem morza, z której realizowane są skoki z aeroplanu. Spadochron, który jest tutaj używany nosi nazwę fruwające skrzydło, a oznacza to, że otwiera się on samoczynnie tuż po wyskoczeniu z aeroplanu. Nie są to skoki w tandemie, skutkiem tego asekuracja od samego początku jest nadzwyczaj znacząca. Z reguły czas luźnego spadania określony jest jako 45-50 sekund. Kompletne szkolenie AFF mieści siedem skoków. Pomiędzy pierwszym, a trzecim skokiem student jest już zabezpieczony przez dwóch innych instruktorów. Kiedy dochodzi do skoków numer cztery, aż do ostatniego siódmego, asekuruje już jedynie jeden instruktor.

Wszelkie czynności ze witryny trenerów są wykonywane niesłychanie dokładnie, z największą dbałością o bezpieczeństwo ucznia oraz należyte przygotowanie. Opłata kursu monitorowania czasu powolnego spadania wynosi, w zależności od aeroklubu, który go prowadzi, około parę tysięcy złotych. Suma ta nie zawiera pozycji skoki w tandemie, jednakże zapewnia zarówno kurs praktyczny, jak i teoretyczny, w jakich to zawarte jest również istotne zaznajomienie studenta z aerodynamiką spadochronowej czaszy.

Wybitnie istotną częścią jest także dokładne wyjaśnienie sposobu, w jaki działają urządzenia, jakie inicjują zapasowy spadochron, jakiego system koordynacji zwany jest Cypres i gwarantuje on całkowitą kontrolę parametrów lotu skoczka i otworzenie spadochronu zapasowego w najodpowiedniejszym momencie w wypadku, kiedy główny spadochron nie został otwarty, bez względu na powód. Skoki spadochronowe to nie jedynie gigantyczna przyjemność, ale również gigantyczna odpowiedzialność. Kurs wyjaśnia również dogłębnie technikę lądowania na czaszy spadochronu, a też całego lotu, co jest wybitnie istotne dla osób oryginalnych, jak oraz tych, jakie chcą kontynuować w przyszłości skoki spadochronowe.