Okres wczesnego macierzyństwa jest dla kobiet najogromniejszą radością. Jednakże przychodzi moment, kiedy tak właściwie po miesiącach spędzonych w domu, czas powrócić do pracy. Nie ulega wątpliwości że nie jest to łatwe. Trudności powiązanych z powrotem na ścieżkę zawodową może być kilka. W gigantycznej mierze zależy to od zawodu.

Niekiedy wykonywana przed dłuższą przerwą praca, nie żąda nadmiernie okazałego wysiłku intelektualnego, nawet jeżeli wracamy po kilkunastu miesiącach. Są jednak zawody, które, niestety, bez wcześniejszego przygotowania oraz wykucia „na blachę” nowych zasad, mogą okazać się prawdziwą udręką po dłuższej absencji na swoim stanowisku. Mowa tu przede wszystkim o wszelkiej „robocie papierkowej”. Praca księgowego lub generalnie pojęta praca biurowa to ta dyscyplina, w jakiej nawet kilkumiesięczna absencja powoduje konieczność opanowania przeróżnego typu przepisów, jakie jak wiadomo z miesiąca na miesiąc przetwarzają się niczym w kalejdoskopie.

Trochę łatwiej będą miały przedstawicielki nieco mniej skomplikowanych profesji, gdzie walka z przepisami i kodeksami nie jest dla nich chlebem powszednim. Mimo to to nie jedyne komplikacje. Sporo kobiet nieraz zastanawia się, czy będą w stanie pogodzić pracę z macierzyństwem. Czy w ogóle jest to dopuszczalne? A jeśli nie, to co wybrać? Co jest ważniejsze? Wymarzona praca, kariera zawodowa lub dziecko? W końcu „dziecko nie zając”, a porządnie płatna praca wręcz przeciwnie. Jakkolwiek na nasze miejsce jest setka innych kandydatek oraz tylko oczekują na okazję, aby wygryźć nas z posady.

Jednak tak na właściwą sprawę wszystko da się ze sobą pogodzić. Wystarczy jedynie odrobina wiary oraz dobrej woli. W ostateczności nie grozi nam jakkolwiek poszukiwanie pracy – tutaj pomoże oferty pracy. Faktem jest, iż jeżeli jesteśmy dobrymi pracownicami, nawet w przypadku zajścia w ciąże nie grożą nam żadne konsekwencje rodzaju próba zwolnienia, szykanowania czy ponowna rekrutacja. Problem może stanowić w głównej mierze pogodzenie roli matki z rolą pracobiorcy. Niemniej jednak w końcu nie ma rzeczy niemożliwych. Jeżeli praca, jaką wykonujemy, powoduje nam mnóstwo satysfakcji oraz jesteśmy w porządnej komitywie z przełożonym, na pewno dołoży on wszystkich starań, by ułatwić nam życie, przede wszystkim w początkowym okresie.