Jest to maszyna wykorzystywana do maszynowej obróbki jakiś przedmiotów. Tokarki cnc poświęcone są do obróbki ubytkowej polegającej na ścinaniu poszczególnych części jakiegokolwiek przedmiotu. W ten sposób wytwarzane są tak nazywane wióry. Kształt części przygotowawczej tego narzędzia jest zaostrzony. Mają one kształt przybliżony do walców czy również stożków. Fundamentalnym narzędziem jest wiertło bądź też nóż tokarski czyli narzędzie jednoostrzowe używane w różnego typu tokarkach.

Obróbka taka zwana jest toczeniem. Jest to edytowanie brył zewnętrzne oraz wewnętrzne. Jest to inaugurowanie danego przedmiotu w ruch kołowy bądź również obrotowy. Tokarki dzielą się na m.in. kłowe a potem na kopiarki, ciężkie, precyzyjne, wielonożowe i wielozadaniowe. Kolejnym typem tokarek są uchwytowe, karuzelowe, tarczowe, półautomaty tokarskie, rewolwerowe, roboty tokarskie wielowrzecionowe i jednowrzecionowe, zataczarki innymi słowy służą do skręcania ostrzy narzędzi o wielu ostrzach, zegarmistrzowskie i branżowe zwane również jako dobre.

Maszynami służącymi do obróbki czyli nadania czemuś innowacyjnego kształtu są obrabiarki. Ich praca odbywa się przez ruch owalny. Obrabiarki oraz chmpolska.pl – tokarka do metalu posiadają przeróżne rodzaje zespołów, niektóre z nich to np. zespół ruchów przygotowawczych, zespoły ruchów umocowania narzędzi i części obrabianych, układy sterowania, układy chłodzenia, zespoły odwiórowania oraz różnorodne inne. Typy obrabiarek to przede wszystkim tokarki takie jak uchwytowe, kopiarki, tarczowe, kłowe i inne. Innym typem urządzeń do nadawania innych kształtów mogą być wiertarki kolumnowe lub też współrzędnościowe. Następnym typem są frezarki. Dzielą się m.in. na pionowe, wytaczarki, piły, dłutownice, strugarki, a także szlifierki takie jak np. do otworów, dogładzarki, polerki czy również docieraczki. Obrabiarki do obróbki podatnej to w głównej mierze kuźniarki, młoty, prasy, hydrauliczne, mimośrodowe, pneumatyczne, kolanowe, balansowe, a też walcarki i ciągarki do rur lub drutów. Do odmian obrabiarek przynależą także elektrodrążarki oraz wtryskarki.