Daleka podróż, zwłaszcza autokarem, ma to do siebie, że wypada się do niej odpowiednio przygotować, aby nic nie zakłóciło nam beztroskiego podróżowania. Doniosła rzecz, o której należy pamiętać jest dosyć prozaiczna.

Gra toczy się o skorzystanie z toalety tuż przed wyjściem z domu. Trochę lepszej jakości busy mają toaletę, z której można skorzystać w trakcie jazdy. Jeśli niemniej jednak chodzi o autokary na krótsze trasy (albo na dłuższe, zapewniane przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej), to nie znajdziemy w nich takich wygód. Kolejną znaczącą sprawą jest naładowanie komórki przed odjazdem. Jeśli rozładuje się nam w trakcie jazdy, a ktoś ma nas odebrać z przystanku, musimy liczyć na życzliwość sąsiada z fotelu obok. Z takiego także powodu, lepiej zapisać sobie na kartce numer telefonu osoby, do jakiej jedziemy.

Oszczędzi nam to napięcia również w wypadku, kiedy tak właściwie z komórką stanie nam się coś złego – na przykład wypadnie z kieszeni oraz roztrzaska się. Miniona rzecz, o jakiej musimy pamiętać, to odpowiednia ilość wody oraz jedzenia. Dokonując kupna wyznaczonego artykułu, czy także usługi zwracamy szczególną uwagę na wiele rzeczy. Najczęściej staramy się wybrać ofertę jak najbardziej korzystną, innymi słowy za stosunkowo niewielkie pieniądze kupić towar jak perfekcyjny pod wieloma względami. Jednak w czasach kryzysu i utrzymującego się, wysokiego poziomu bezrobocia w Polsce, wielu z nas zwraca szczególną uwagę w głównej mierze na cenę. Jeśli chodzi o busy do Holandii, to wydatki wynajęcia takiego busa są coraz większe, ale w dalszym ciągu wybitnie niskie w porównaniu do samolotów. Dzieje się tak przede wszystkim z przyczyny ostatnich podwyżek cen benzyny. Nawet tankowanie samochodu gazem nie jest już tak popłatne, jak było jeszcze parę lat temu. Perspektywy na przyszłość nie są zbyt zachęcające – rząd obwieszcza, że następne podwyżki wejdą już niedługo.

Jeżeli przy tym uwzględnimy, że właściciele firm transportowych muszą zapewnić swoim pracownikom w dalszym ciągu tą samą wysokość pensji (plus okolicznościowe premie), to logiczne staje się, iż usługi transportowe są raz za razem droższe. Co za tym idzie, ceny biletów wzrastają nieoczekiwanie z dnia na dzień. Jedynie ich wcześniejsza przedsprzedaż pozwala nieco obniżyć sumpty.