Przedsięwzięcie w grupie z reguły zapewnia więcej korzyści. W zależności oczywiście od umiejętności samoorganizacji, gdyż nieraz różnorodne poglądy występujące w jednej grupie mogą prowadzić do jej podziałów i kryzysów. Lecz jeśli wspólnota działa według normowanych form postępowania oraz ma wspólne cele do realizacji – sukces jest w zasięgu dłoni. Szczególnie widać to na przykładzie biznesowym, firm które nie są w stanie w wielu przypadkach przejść na wyższy poziom gospodarczy, póki nie połączą się bądź też chociaż nie skorzystają z wsparcia innych podmiotów. Czasami w obrębie jednego kraju dużo korporacji może mieć wobec tego trudności, zarówno ze znalezieniem nowego rynku zbytu, jak oraz ogólnie samodzielnym rozwijaniem się. Na szczęście w przypadku Europy coraz więcej rynków funkcjonuje w ramach tych samych unijnych dyrektyw, ponieważ przybywa państw członkowskich Unii Europejskiej. Otwarcie granic i gruntownie zliberalizowany przepływ ludzi, kapitału, towaru i usług pomaga każdej nawet najmniejszej jednostce gospodarczej rozłożyć skrzydła.

W wypadku globalnego biznesu firmy mogą niesłychanie wiele zyskać na podpieraniu się doświadczeniami oraz zdają sobie sprawę z tego innych przedsiębiorców. Wskutek tego też bardzo nieraz inwestorzy odnoszący powodzenie na jednym rynku ochoczo wchodzą na inny, pionierski, wypatrując nowych możliwości rozwoju i wzrostu.

W ten sposób fundusz i handel przestał być tak nadzwyczaj nacjonalistyczny, jak jeszcze przed okresem powstania Unii Europejskiej. Dzisiaj ta najogromniejsza państwowa wspólnota ekonomiczna oraz dyplomatyczna świata łączy w obrębie jednej sprawnie funkcjonującej struktury administracyjnej aż 27 najpoprawniej rozwiniętych krajów Europy. W ten sposób dopuszczalne jest pobudzanie koniunktury w skali globalnej. Jak najbardziej pojedyncze firmy z rozmaitych gospodarek europejskich mogą zawyżać lub zaniżać PKB, spełniać lub ewentualnie nie wymogi formalne i finansowe. Ale zarządzana centralnie z Brukseli Unia Europejska zezwala na zdecydowanie szybsze oraz dokładniejsze odpowiadanie na wszelkie dopuszczalne przemiany rynkowe w obrębie wszelkich nieomal trzydziestu krajów członkowskich.