Każdy detektyw z agencji detektywistycznej ma obowiązek działać w głównej mierze efektywnie. Co to świadczy? W zawodzie detektywa nie ma miejsca na chaotyczność, nie ma miejsca na niepotwierdzone przypuszczenia, które nie są połączone w żaden sposób z rozwiązywaną sprawą. Detektyw ma obowiązek nauczyć się działać efektywnie. A na taką naukę w pewnych momentach musi poświęcić odrobinę czasu. Z biegiem czasu detektyw posiadający własną agencję detektywistyczną zdobywa doświadczenie oraz uczy się wielu rzeczy, też na swoich błędach. Sam monitoruje swoją pracę oraz ocenia jej efektywność. By zagadka pozostała wyjaśniona działanie musi być skuteczne. Oczywiście nie ma takiej możliwości, by detektyw nie popełniał błędów.

W pewnych momentach potrzebne jest działanie szybkie, pod presją czasu, w stresującej sytuacji a wówczas niezwykle prosto jest popełnić błąd. Mimo to detektyw musi się wystrzegać takich niedociągnięć, takich wpadek. Jeden błąd w pracy może być przyczyną zdemaskowania śledczego. A to jest niemożliwe. Takie zdemaskowanie w pewnych sytuacjach mogłoby okazać się olbrzymią wpadką, zdołałoby doprowadzić do gigantycznej porażki. W pewnych sytuacjach zawód detektywa przyrównywany jest do zawodu księdza. Zarówno jeden jakim sposobem oraz drugi musi być dyskretny, musi zachować tajemnice, jakie są mu powierzane.

Na tym polega praca oraz takie są wymagania. W zawodzie detektywa dyskrecja polega na dobrym działaniu specjalisty – więcej o jego pracy wolno dowiedzieć się na detektyw warszawa. Nie może się rzucać w oczy, nie może być zanadto nachalny w działaniu. Musi się maskować, szczególnie wówczas, kiedy dokonuje obserwacji. A w szeregu przypadków tak właśnie jest, iż detektyw musi obserwować innych, musi oceniać ich zachowanie a przy tym robić dowody w sprawie, którymi zazwyczaj są zdjęcia, nagrania. Niektórzy z nas zastanawiają się nad tym, się nad tym, jakim sposobem dopuszczalne jest obserwowanie innych, zachowanie dyskrecji, pozostanie w ukryciu, lecz jednocześnie fotografowanie takiej osoby.

Niewątpliwie w taki sposób, aby ta go nie dostrzegła, by nie zauważyła detektywa. Nieraz jest to w istocie nadzwyczaj uciążliwe. Bywają takie opinie, że detektywem należy się urodzić. Należy mieć pewien dar oraz predyspozycje, miarodajne umiejętności. A nie każdy takowe ma.