Słowo ogród nie zawsze oznacza to samo. Słowem tym określa się dużo, wielokrotnie niesłychanie od siebie przeróżnych miejsc. Nazywa się tak zarówno małe kawałki ziemi, położone przy domkach jednorodzinnych czy też blokach, jak oraz gigantyczne połacie obszaru okalającego pałace czy też dworki. Te drugie to wielkie ogrody, które bez przesady można by wskazać mianem parków. Są one wprost dziełami sztuki, nad którymi pracowały tłumy ludzi – od architektów krajobrazu i ogrodników, po pracobiorców egzekwujących ciężką oraz żmudną pracę. Nijak mają się one do niewielkich ogródków, w których zasianych jest kilka tylko rodzajów roślin otaczających mały trawnik. Te drugie służą jedynie zaspokajaniu niewielkich potrzeb jej właścicieli, jacy używają je, żeby spędzać w nich letnie wieczory. Nie dostrzega się w nich artystycznej myśli, jaka charakteryzuje zaplanowane z okazałym rozmachem królewskie i pałacowe gigantyczne ogrody. Na podstawie tych dwóch kompletnie przeciwstawnych przykładów możemy wyciągnąć wniosek, że słowo „ogród” ma dużo odcieni i jest używane w wielu różnych sytuacjach. W ostateczności ogród ogrodowi nierówny.

Wypada jednakże postawić pewną granicę i odróżnić ogród od ogródka i parku – w tym pomoże propozycja na ozdoby ogrodowe. Przesłania tych słów nie trzeba nikomu objaśniać – wszelkie wszak oznaczają to samo, różnią się tylko rozmiarem opisywanych przez siebie obiektów.

Jak każda praca, również oraz zajęcie ogrodnika wielokrotnie wymaga użycia szczególnych maszyn, urządzeń i narzędzi, które niektóre prace uczyni znacznie łatwiejszymi do wykonania. Jest faktycznie sporo tego rodzaju przedmiotów, z jakich część zostanie krótko omówiona w poniższym tekście. Niektóre z nich, takie jak sekatory, nożyce, kosiarki, grabie czy łopaty są kultowe każdemu człowiekowi. Niemniej jednak prócz nich istnieje masa urządzeń, o jakich istnieniu i zastosowaniu wie tylko garstka osób, w większości wykształconych kierunkowo ogrodników. Mowa tu wielu maszynach, jakie wykonują za człowieka najcięższą pracę w glebie. Oprócz tego ogrodnicy, podobnie jak rolnicy w swojej pracy, zwłaszcza kiedy wykonują zadania w dużych ogrodach, używają ciągników i traktorów. Ich zajęcia zwykle jednakże nie żądają ich użycia oraz wykorzystują jedynie małe przyrządy.