Zakup nowego domu to ekscytujące przedsięwzięcie. Warto jednak pamiętać, że droga do osiągnięcia celu jest pełna niespodzianek. Śliczne domy w Szczecinie, Łodzi czy Wrocławiu są bardzo popularne i minie trochę czasu zanim odnajdziemy taki, który będzie nam odpowiadał. Pierwszym krokiem powinno być wnikliwe przemyślenie naszych wymagań dotyczących nowego lokum. Istotnymi kwestiami do rozważenia będzie lokalizacja, metraż, układ pomieszczeń, wykończenie, budżet i dużo innych. Od czego zacząć planowanie zakupu nieruchomości?

Na początek warto rozważyć nasze potrzeby przestrzenne. Dla niektórych osób idealny będzie mały, parterowy dom, a inne najchętniej zdecydowałyby się na budynek piętrowy. Gdy zadecydujemy ile przestrzeni będzie nam przydatne, powinniśmy pomyśleć także o pomieszczeniach. Jaki powinny mieć układ? Dla niektórych osób ważna będzie na przykład obecność balkonu, a dla innych kluczową kwestią okaże się kuchnia otwarta na salon, czy też łazienka przy każdej sypialni.

Kolejną kwestią do rozważenia jest lokalizacja naszej nieruchomości. Jeśli chcemy kupić dom w Szczecinie, Krakowie, Gdańsku czy innym ładnym mieście, będziemy mieć do wyboru dużo urzekających, podmiejskich dzielnic. Niektóre osoby będą zdecydowane na konkretną lokalizację, ale często nie będzie jednak tej pewności. W takim wypadku warto rozważyć odległość do centrum miasta, miejsca pracy i połączenia komunikacją miejską. W zależności od naszych potrzeb, istotna będzie też odległość od sklepów, szkół, aptek, placówek Poczty czy kościołów.

Warto z pewnością bardzo dokładnie rozważyć nasz budżet. To od jego wysokości będzie zależało również to, jak wykończymy dom, jeśli zdecydujemy się na zakup lokalu do remontu. Wiele mieszkań będzie miało też spore ogrody do zagospodarowania. Jeśli zależy nam na tym aspekcie, warto wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z wynajęciem architekta wnętrz, zakupem roślin i mebli ogrodowych.

Jeśli znaleźliśmy już wymarzoną nieruchomość i zakup domu w Szczecinie czy Gdyni jest już bliski realizacji, należy zastanowić się również nad wystrojem wnętrz – to przecież tam spędzimy większość czasu. Coraz więcej osób rozważa współpracę z architektem wnętrz, który wspomoże nam w doborze odpowiednich materiałów, mebli czy kolorów, które będą zgodne z naszym gustem. Jeżeli jednak sami mamy wyczucie stylu i estetyki, decyzje dotyczące wyposażenie i układu wnętrz możemy podjąć sami. Na pomoc przyjdzie nam tutaj Internet i mnóstwo czasopism dotyczących projektowania wnętrz.