Jeżeli cierpimy na melancholię oraz nie jesteśmy sobie pomóc sobie sami, musimy zameldować się do lekarza opieki podstawowej. Doktor opieki fundamentalnej jest pierwszą jednostką, która powinna udzielić pierwszej pomocy, a chociaż porady osobie zgłaszającej się z objawami depresji. Kurowanie depresji jest jednak w największym stopniu powszechne w formie terapii. Po części, skutkiem tego, ze nie żąda przyjmowania farmaceutyków, a też, ponieważ opiera się na intuicji. Rozmowa z postacią, jaka ma na ten temat wiedzę jest niezmiernie rozważnym rozwiązaniem problemu. W pewnych momentach niemniej jednak człowiek chory ma okazję tak niezwykle czuć się nadwątlony depresją, że nie jest zdolny do oczywistego myślenia i wtedy nie jest wstanie podjąć decyzji o zgłoszeniu się na psychoterapię.

Wszelkie typy psychoterapii żądają czasu i zaangażowania. Z tego także względu nie jest to droga łatwa. Leczenie farmakologiczne ma okazję, w związku z tym okazać się nieodzowne, zanim rozpocznie się psychoterapię – sprawdź psycholog Legnica. Dzisiaj istnieje wiele technik psychoterapii, pomiędzy innymi terapie krótkoterminowe i długoterminowe. Psychiatra ma okazję zarządzić choremu jedną z odmian terapii krótkoterminowej. Dopuszczalne są terapia kognitywna, behawioralna, poznawczo – behawioralna oraz poznawczo – analityczna. Wszelkie z nich są pożyteczne w leczeniu depresji. Wybór typu leczenia terapii ma okazję zależeć od tego, jaki jest dostępny sposób w miejscu gdzie mieszka pacjent, lecz także, jaki rodzaj najbardziej pasuje do jego choroby. Zdolność terapeuty jest tak samo ważna jak rodzaj stosowanej terapii. Terapeutą może być lekarz, pielęgniarz czy też psycholog.

Terapia poznawcza ma niezwykle wiele zalet. Jej nadrzędnym celem jest praca nad reprezentatywnym depresyjnym myśleniem. W jej trakcie pacjent ma okazję być poproszony o opowiedzenie o negatywnych myślach. To pomoże mu odkryć w jak nierealistyczny pejoratywny sposób myśli. Terapeuta ma okazję mu wspomóc zmienić depresyjne myślenie w ciągu kilkunastu sesji. Udaje się to głównie w depresji lekkiej oraz umiarkowanej. Ma prawo przynieść lepsze korzyści aniżeli leczenie farmaceutyczne. Osoba, jaka cierpi na depresję powinna wobec tego podejść do terapii poznawczej.