Bardzo ważne w skali makro jest przedsiębiorstwo mikro. Sporadycznie kiedy tak właściwie gigantyczne rządy zdawały sobie z tego sprawę mocniej, aniżeli w panującej dzisiaj atmosferze recesji i ciągłych rynkowych spadków. Te duże korporacje notowane na giełdach okazują się odważnie słabsze, aniżeli chcieliby tego ich posiadacze, inwestorzy oraz akcjonariusze. Jakkolwiek odpowiedzialność za dźwiganie całego PKB za swój region spada tak de facto na najmniejsze przedsiębiorstwa oraz te średnie, które tworzą sporo oraz wyrabiają dobry przychód dla rejonu, w którym są zarejestrowane, chociaż nadal brakuje im wiele do tych gigantów. To naturalnie od siły produkcyjnej takich drobnych przedsiębiorstw zależy, jak prędko rozwijać będzie się dany kraj lub region.

Unia Europejska z jednej strony narzuca na takie przedsiębiorstwa także liczne obligacje oraz dość kosztowne, nieodzowne do zamontowania nowinki technologiczne, wpływające choćby na produkcję dwutlenku węgla. Z drugiej witryny niezwykle chętnie wszystkim jednostkom gotowym postawić na innowację udziela dopłat i dotacji, czasem na gigantycznym poziomie.
Najważniejsze dla nowoczesnych ekonomii jest bez dwóch zdań rekomendowanie w swoich społecznościach przedsiębiorczości. O wynikach globalnych całego państwa świadczą albowiem nie tyle gigantyczne korporacje notowane na giełdach, ale właśnie mali i średni przedsiębiorcy, a w głównej mierze ich kontrahenci, stereotypowi obywatele wydający regularnie pieniądze na przeróżne dobra oraz usługi. Promowaniem przedsiębiorczości na dużą skalę zajmują się wobec tego nie tylko kraje, niemniej jednak cała Unia Europejska. Istnieje dużo programów pomocowych.

Co poniektóre z nich adresowane są bezpośrednio do młodych oraz bezrobotnych, jako grup społecznych, które mają największy wpływ na przyszłość rozwoju gospodarczego regionu. Dając im liczne dotacje oraz programy z dofinansowaniami, uruchamiają w nizinach społecznych chęć inwestowania w siebie oraz pomysły na budowanie własnej firmy, nawet jednoosobowej na początek. W ten niemniej jednak sposób nie tylko z rynku zabierany jest jeden bezrobotny, ale na dodatek otwiera się perspektywa późniejszych zysków dla państwa i całej ekonomii, a może nawet dalszego zamykania bezrobocia.