Leki naturalne przygotowywane z ziół oraz roślin istnieją od pradziejów, od pierwszych prób człowieka, żeby poprawić swoja sytuację. Ciekawostką będzie fakt, że zioła zostały odnalezione pośród osobistych rzeczy człowieka z lodu, ludzkiej mumii pierwotnej, odkrytej we włoskich alpach w 1991 roku. W Średniowieczu, odkryto tysiące artykułów botanicznych ze względu na ich wyniki lecznicze. Obecnie, zinteresowanie towarami naturalnymi i ich użycie wzrosło w ostatnich dziesięcioleciach. Około 18 procent dorosłych mieszkańców użyło produktu naturalnego nie witaminicznego oraz nie mineralnego. Ten rodzaj medycyny naturalnej był najczęstszą formą u dzieci i dorosłych.

Produktem przeważnie używanym był olej z ryb/omega 3, użyty przez nieomalże 38 procent osób, jakie zadeklarowały zastosowanie jakiegoś artykułu naturalnego. Artykułem wielokrotnie używanym u dzieci była jeżówka, u 38 procent oraz olej z ryb/omega 3 u 30 procent. Artykuły naturalne cieszą się zatem gigantyczną dosyć rozległą famą, zarówno u dorosłych jak i u dzieci, a przyjmowane są pod postacią suplementu diety. Praktyki medycyny umysłu oraz ciała koncentrują się na oddziałowywaniu pomiędzy mózgiem, umysłem, ciałem i zachowaniem, w celu użycia umysłu żeby wywrzeć oddziaływanie na funkcje fizyczne oraz promowanie zdrowia – wypróbuj aceite de argan. Dużo praktyk medycyny naturalnej mieści to pojęcie pod rozmaitymi formami.

Techniki medytacji zawierają specyficzne pozycje, skupienie uwagi, czy też otwarte nastawienie co do rozpraszania. Medytację używa się aby pobudzić spokój i zrelaksować się, polepszyć stabilność psychologiczną, porządniej radzić sobie ze chorobami, promować zdrowy tryb życia, oraz ogólnie poprawniejsze samopoczucie. Rozmaite rodzaje jogi używa się w zamiarach zdrowotnych. Polegają na pozycjach ciała, technikach oddychania, medytacji oraz odprężenia. Ludzie stosują jogę jako część własnego systemu ochrony zdrowia, jak też do uporania się z rozmaitymi komplikacjami zdrowotnymi. Innymi przykładami ćwiczeń umysłu i ciała są ćwiczenia głębokiego oddychania, skierowanie marzeń, hipnoterapia, relaks progresywny, qi gong i tai chi. Wszystkie powyższe przeznaczenia posiadają wypróbowane rezultaty.