Innowacyjne tkaniny pojawiają się na rynku z różnych okazji i każdy segment wyczekuje czegoś kompletnie innego. Materiały wyeksploatowane w produkcji choćby stroju dla sportowców muszą być prawidłowo przygotowane oraz zaprojektowane w głównej mierze z myślą o luksusie trenującego, jednak przede wszystkim jego wynikach na zawodach sportowych. Istnieje coraz więcej firm, jakie nie zastanawiają się niemniej jednak nad tym, w jaki sposób zastosować na znaczną skalę swoje włókniny – ich nadrzędnym celem jest stałe poszukiwanie innowacji i polepszeń w dyscyplinie tkaniny technicznej lub krawieckiej, tak żeby następnie te nowoczesne tkaniny wyprzedawać na skalę masową wszystkim zaciekawionym wytwórcom ubrań lub tapicerki automobilowej.

Nikt nie ma niepewności, że świat zawodowego sportu zmienił się nie do poznania, od kiedy tak właściwie przeciętna włóknina użytkowana do uszycia doświadczonego kostiumu, chociażby pływackiego lub narciarskiego, powstaje w wyniku niemalże kosmicznych analiz i wartych miliony dolarów badań. Osiągnięcie minimalnej przewagi w oporze powietrza czy wody przez jednego zawodnika może przełożyć się na te kilka centymetrów przewagi nad rywalami, które na imprezach rangi olimpijskiej czy mistrzowskiej w szeregu przypadków decydują o załapaniu się do strefy medalowej. Nie tylko jednakże w sporcie na masową skalę prowadzi się dziś badania nad przewagą, jaką daje zastosowanie takich a nie innych tkanin typu materiał na poduszki ogrodowe. Wszystko za kwestią tysięcy młodych i pomysłowych projektantów, jacy próbują na własną rękę wyprzedawać różnej maści ubrania czy dodatki modowe dla innowacyjnych pokoleń, wykorzystując przy tym materiały tak oryginalne oraz niemalże zapomniane, jak choćby filc.

Dzisiaj ten prehistoryczny materiał sprawdza się nienagannie i miłośniczki mody wydają dziś krocie na torebki oraz inne akcesoria z tego materiału, chociaż jeszcze pół wieku temu noszenie ich uznane byłoby za szczególny brak smaku. Te stałe zmiany trendów i pojawianie się odważniejszych oraz bardziej otwartych na eksperymenty pokoleń, gwarantują rozkwit prac nad przeznaczeniem nowatorskich włóknin.