Większość teoretyków oraz eksploratorów jest zgodna, co do nadzwyczaj wydatnego przyspieszenia procesów globalizacyjnych w drugiej połowie dwudziestego wieku. Czas po drugiej wojnie światowej wydaje się być pod tym względem całkiem bez precedensu, w porównaniu z wcześniejszymi historiami świata. Obfitą w tym względzie funkcję gra na pewno galopujący rozkwit najnowocześniejszych technik. Nowoczesna technologia dała światu dużo nowatorskich wynalazków, jakie przysporzyły się do takiego stanu rzeczy, acz w największym stopniu ciekawiącym i mającym największy wpływ na aktualną sytuację świata wydaje się być Internet oraz przegląd separatorów. To właśnie dzięki niemu, informacja przestała być konstrukcją zależną od czasu i przestrzeni. Komunikat, zanotowany przez jedną figurę w Singapurze, odpowiednio natychmiast może być odczytany we Francji.

W tym przedstawieniu, świat zmniejsza się w sposób nieprawdopodobny, zacierając mnóstwo granic i odległości w relacjach interpersonalnych. Tę sytuację pogłębił, a godnie tylko (czy aż!) spopularyzowało stworzenie architektur społecznościowych tj. mający najogromniejszą liczbę użytkowników. Jeszcze sto pięćdziesiąt lat temu, na co niektórych ziemiach dzisiejszej Polski następowała pańszczyzna, poddaństwo prywatne chłopów, Tobie zaś uprawiali ziemie co prawda innowacyjną, jednakowoż tylko jeżeli chodzi o czas średniowiecza – trójpolówką. Ciąg wynalazków, jakie w okresie minionych dwóch wieków stworzył ludzki umysł, doprowadził do całkowitego przeobrażenia należącej do nas rzeczywistości.

Porównać wolno dwa obrazy; inkryminowanego chłopa pańszczyźnianego, jaki w pocie czoła uprawia nie swoją ziemię, i jego praprawnuka, jaki po wizycie w centrum handlowym leniwie klika „lubię to!” na własnej ukochanej gwiazdy zza oceanu. Technika oraz jej rozwój – to realny motor sprawczy przemian politycznych oraz społecznych w dziewiętnastym i dwudziestym wieku. Mimo, że na pierwszy rzut oka dostrzegamy zdumiewające konsekwencje tego stanu rzeczy, to musimy też wziąć pod uwagę, jak dużo wiąże się z tym niebezpieczeństw i jak wiele zła może człowiekowi przynieść niekontrolowany rozwój technologii.