Tytoń jest znany od wieków, ale to, co wiemy o szkodliwości palenia dla zdrowia, jest znacznie nowsze. Na przykład, palacze umierają ponad 10 lat wcześniej niż osoby, które nie palą. Możesz poprawić swoje zdrowie decydując się na rzucenie palenia. Wizyty i dostęp Skontaktuj się z nami Jak palenie wpływa na animację serca. Czy palenie jest szkodliwe dla zdrowia?

Co najmniej od lat 50-tych XX wieku eksperci w dziedzinie zdrowia łączą palenie z rakiem płuc. Badania wciąż wskazują na więcej sposobów, w jakie tytoń szkodzi zdrowiu, od nowotworów po choroby przewlekłe (długoterminowe). Eksperci szacują, że 16 milionów Amerykanów żyje z chorobą spowodowaną paleniem.

Każdego roku około 480 000 osób umiera z powodu chorób związanych z paleniem. Oznacza to, że na każdą osobę, która umiera z powodu palenia, co najmniej 30 innych żyje z poważną chorobą związaną z paleniem. Czy inne formy tytoniu są bezpieczniejsze?

Wiele osób uważa, że palenie cygar jest bezpieczniejsze niż palenie papierosów

Jednak palacze cygar narażeni są na wiele takich samych potencjalnych zagrożeń, jak palacze papierosów, w tym na raka. Tytoń do żucia lub bezdymne produkty tytoniowe również nie są bezpieczniejsze od papierosów. Tytoń bezdymny zawiera prawie 30 substancji chemicznych powodujących raka.

E-papierosy (vapes), będące nową formą dostarczania nikotyny, różnią się od tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Vaping dostarcza bardziej skoncentrowaną nikotynę niż papierosy w postaci bezdymnej, wdychanej mgiełki (pary). Zagrożenia dla zdrowia związane z produktami vapingowymi sięgają od astmy po przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i raka. Jak palenie wpływa na twoje ciało?

Używanie tytoniu szkodzi każdemu organowi w Twoim ciele. Palenie tytoniu wprowadza do płuc, krwi i narządów nie tylko nikotynę, ale także ponad 5000 substancji chemicznych, w tym liczne substancje rakotwórcze. Szkody wyrządzone przez palenie mogą znacznie skrócić czas życia. W rzeczywistości, palenie jest pierwszą przyczyną możliwych do uniknięcia zgonów w Stanach Zjednoczonych.

Kobiety w ciąży, które palą, narażają na ryzyko także swoje nienarodzone dzieci

Możliwe skutki dla ciąży obejmują: Ciąża pozamaciczna, stan zagrażający życiu, kiedy embrion zagnieżdża się poza macicą. Poronienia. Porody martwe. Wady wrodzone, takie jak rozszczep podniebienia. Niska waga urodzeniowa. Jak tytoń do żucia wpływa na Twoje zdrowie?

Tytoń bezdymny może powodować uzależnienie od nikotyny. Osoby używające tytoniu do żucia mogą zachorować na raka jamy ustnej, przełyku i trzustki. Tytoń do żucia powoduje również choroby dziąseł, próchnicę i utratę zębów. Czy vaping jest bezpieczniejszy od palenia papierosów? Bezpieczeństwo i zagrożenia związane z e-papierosami pozostają niejasne. Wiele e-papierosów zawiera duże ilości nikotyny.

Wapowanie może być furtką do innych form nikotyny, takich jak papierosy czy tytoń do żucia. Opary z e-papierosów zawierają również inne szkodliwe substancje. Wdychanie tych nienikotynowych składników może spowodować poważne, czasem śmiertelne uszkodzenie płuc (tzw. EVALI). Jak diagnozuje się problemy zdrowotne związane z tytoniem?

Diagnoza zależy od konkretnych objawów. Na przykład, osoba używająca tytoniu bezdymnego, która zachorowała na raka żołądka z powodu połknięcia soku z nikotyną, będzie wymagała innych badań niż osoba wdychająca dym. Jeśli palisz, lekarz zapyta Cię o szczegóły dotyczące używania tytoniu, zbada Cię fizycznie i czasami zleci wykonanie badań (takich jak zdjęcie rentgenowskie w celu sprawdzenia uszkodzenia narządów lub elektrokardiogram i inne badania związane z sercem).

Jakie inne schorzenia może powodować lub pogarszać palenie tytoniu

Oprócz znanego ryzyka zachorowania na raka, palenie powoduje wiele innych przewlekłych (długoterminowych) problemów zdrowotnych, które wymagają stałej opieki. Do specyficznych problemów związanych z paleniem, które wymagają leczenia, należą:

Obniżony poziom HDL (dobrego) cholesterolu i podwyższone ciśnienie krwi (zwiększające ryzyko zawału serca i udaru mózgu). Zaburzenia erekcji. Mniejsza ilość tlenu dostarczanego do serca i innych tkanek w organizmie (zwiększone ryzyko choroby wieńcowej, choroby tętnic obwodowych i cukrzycy). Częstsze rutynowe choroby, takie jak przeziębienia, zwłaszcza u dzieci mieszkających z palaczami.

Gorsze funkcjonowanie płuc (zdolność do uzyskania wystarczającej ilości tlenu) prowadzące do POChP, astmy, zapalenia oskrzeli lub rozedmy płuc. Jak można leczyć choroby spowodowane paleniem? Większość chorób spowodowanych paleniem tytoniu może być leczona przez pracownika służby zdrowia. Możesz potrzebować: Kardiologa (lekarza zajmującego się sercem), aby leczyć wszelkie uszkodzenia serca.

Specjalisty chorób płuc w celu leczenia problemów z oddychaniem, takich jak POChP. Zespół onkologiczny do leczenia wszelkich nowotworów, które mogą się u ciebie rozwinąć. Jak mogę uniknąć zachorowania z powodu palenia? Najlepszym sposobem na uniknięcie zachorowania z powodu palenia jest nigdy nie zaczynać. Jeśli już palisz, jak najszybsze rzucenie palenia może zapobiec lub odwrócić problemy zdrowotne.

Nie paląc, można: Żyć dłużej. Zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu innych schorzeń. Czuć się zdrowiej i mieć więcej energii. Wyglądać i czuć się lepiej. Poprawić swój zmysł smaku i węchu. Oszczędzaj pieniądze. Wejdź na stronę https://zena-in.cz/clanek/koureni-uz-vyslo-z-mody-jak-se-ale-zavislosti-na-nikotinu-zbavit