Islandia może wydawać się wielu ludziom jako kraj doskonały – wysokie pensje, powszechna tolerancja i piękna przyroda. I to prawda! To wspaniały kraj do życia. Ale jak zapewne wiesz, poznajesz drugą stronę, gdy zdecydujesz się tu żyć dłużej. Coś, co może wyglądać idealnie, pokazuje brzydszą stronę, gdy się ją lepiej pozna. Poprosiłem grupę imigrantów o podzielenie się swoim punktem widzenia i podzielę się nim z wami. Przejdźmy od razu do zalet i wad życia w kraju, który ma najbardziej wysuniętą na północ stolicę na świecie.

ZALETY To oczywisty, niepodważalny profesjonalista. Nie bez powodu Islandia nazywana jest krainą ognia i lodu. Przyroda jest głównym powodem, dla którego ludzie tu przyjeżdżają. Jest surowa i piękna z wodospadami, górami, wulkanami, fiordami, zorzą polarną, lodowcami i niesamowitym morzem. Ale nie chodzi tylko o florę!

To wspaniały kraj do obserwowania ptaków i wielorybów. Nierzadko można spotkać foki opalające się na półwyspie Snæfellsnes lub maskonury na wyspach Vestmannaeyjar. To raj dla wędrowców i nic nie przebije faktu, że wyjście z miasta zajmuje około 30 minut, aby zanurzyć się w naturze. Z polami lawy pokrytymi mchem z pewnością wygląda jak Mars.

ŚWIEŻE POWIETRZE

Nic nie przebije wyjścia z samolotu, by zaczerpnąć pierwszego pełnego oddechu czystego islandzkiego powietrza. Bardzo rzadko ulega zanieczyszczeniu, dzieje się tak głównie w okresie zimowym, kiedy większość samochodów wyposażona jest w opony z kolcami lub gdy Islandczycy szaleją z fajerwerkami w okresie świąteczno-sylwestrowym.

Z ogrzewaniem domu nie wiąże się żadne zanieczyszczenie, ponieważ jest ono zwykle ogrzewane gorącą wodą prosto z gorących źródeł. Naprawdę cudownie jest wybrać się na krótką przejażdżkę poza miasto w weekendy, aby odetchnąć świeżym górskim lub nadmorskim powietrzem. Jest zdrowy nie tylko dla twoich płuc, ale także dla twojego umysłu. znajdź tutaj

JAKOŚĆ WODY

Tak, możesz pić wodę prosto z kranu! Oczywiście dopóki jest zimno. Zimna woda pochodzi z lodowców, a gorąca z gorących źródeł. Oba są wyjątkowo wysokiej jakości, ale jest jeden aspekt, o którym powinieneś wiedzieć. Gorąca woda pachnie jak zgniłe jajka z powodu siarki. Ale przyzwyczajasz się do tego i zapach znika po wyjściu spod prysznica. I uwierz mi, nie ma nic lepszego niż powrót do domu po wyjeździe za granicę i wzięcie ogromnego łyka lodowatej, wyjątkowo czystej wody z kranu!

WYSOKIE WYNAGRODZENIA I DOBRA JAKOŚĆ ŻYCIA. Nie ma wątpliwości, że Islandia jest jednym z krajów, które mogą poszczycić się wysokimi zarobkami niezależnie od płci. Mimo że większość rzeczy na Islandii jest dość droga, w tym wynajem mieszkania czy opieka zdrowotna, większość ludzi może sobie na to pozwolić. Bezrobocie jest naprawdę niskie, ale jednocześnie trudno jest znaleźć bardziej ambitną pracę, jeśli jesteś imigrantem.

Ale nawet jeśli nie pracujesz w biurze i nie jesteś samotną mamą/tatą, fajnie jest mieszkać i zarabiać na Islandii. Dodatkowym plusem jest to, że jeśli wyjeżdżasz za granicę na wakacje, to w zasadzie każdy kraj jest o wiele tańszy. Dzięki związkom zawodowym możesz uzyskać wielokrotne zwroty pieniędzy i dodatkowo dwa razy w roku otrzymać dodatkową gotówkę – na wakacje i ferie zimowe.

WEGAŃSKIE

Naprawdę jest! Rynek islandzki stara się podążać za współczesnymi potrzebami i niezwykle łatwo jest być roślinnym w tym kraju. Mamy cały wpis na blogu o weganizmie na Islandii, który można znaleźć tutaj.

POŁĄCZENIE INTERNETOWE Naprawdę nie ma znaczenia, do której części kraju podróżujesz, wszędzie jest świetne połączenie internetowe! Bardzo pomaga w poruszaniu się i znajdowaniu punktów orientacyjnych do odwiedzenia podczas snu na kempingu. Oczywiście jest kilka nieodkrytych łatek, więc polecam pobieranie map offline itp., Ale ogólnie zasięg sieci jest nietypowy.

ENERGIA ODNAWIALNA Prąd, ciepła woda, zimna woda – wszystkie pochodzą z naturalnych źródeł. Większość energii elektrycznej wytwarzana jest dzięki elektrowniom wodnym; gorąca woda pochodzi ze źródeł geotermalnych, a zimna zwykle ma swój początek w obszarach polodowcowych. Jest niezwykle zrównoważony i dzięki temu Islandia jest jednym z tych krajów, które wiodą prym w dziedzinie ekologii.

GORĄCE GORĄCE I BASENY

Kolejne cuda natury, z których Islandia może być dumna. Baseny są głęboko zakorzenione w islandzkiej kulturze. W całym kraju jest wiele miejsc, w których można zanurzyć się w ciepłej wodzie, gdy na zewnątrz jest zimno. W zasadzie każde miasto ma swój własny basen! Jeśli jednak chcesz uzyskać najlepsze wrażenia, w całym kraju jest niezliczona ilość naturalnych gorących garnków. Jest fajnie, dopóki nie musisz wyjść z wody i się ubrać! 😉

POSZERZONA AKCEPTACJA I GRZESTOŚĆ Nieważne, czy idziesz do Bónus w piżamie, jesteś queer, czy masz bardzo wyjątkowe wyczucie stylu – jesteś akceptowany przez miejscowych, a oni Cię nie oceniają. Dopóki nie jesteś szkodliwy, nikt nie jest dla ciebie szkodliwy. Ludzie są często bardzo pomocni i naprawdę uprzejmi, co naprawdę pomaga uwierzyć w ludzkość. Oczywiście spotkasz na swojej drodze pewne wyjątki, ale generalnie możesz oczekiwać tolerancji i zrozumienia.