Śmierć bliskiej osoby nie jest żadną przyjemnością, a każdy człowiek doświadcza to na własny sposób. Jedni w milczeniu inni z kolei koncentrują się na wspominaniu dawnych lat, które przetrwali ze zmarłym. Najistotniejsze to niemniej jednak godnie pochować bliską osobę, bo w ten sposób oddaje się jej szacunek. Każda kultura ma swoje tradycje pogrzebowe, w tym także chrześcijanie. Skutkiem tego właśnie warto zaznajomić się z nimi i tym, jak rozwijały się na przestrzeni wielu lat. Należałoby jednak rozpocząć od tego, czym adekwatnie jest pogrzeb. A jest to godziwy oraz religijny zadanie wobec osoby zmarłej. To sposób rozłąki się z człowiekiem, jaki odszedł oraz wartego podziękowania mu za wspólnie spędzone sekundy.

W kulturze europejskiej obyczajem stało się chowanie ludzi w trumnach. To zwykle spotykany sposób, który wolno zaobserwować na lokalnych pogrzebach – więcej na domenie cmentarz puszczykowo. Chociaż należy zaakcentować także fakt, że innym rozwiązaniem stała się urna, która przyszła do kultury europejskiej z dalekiego wschodu. W tradycji europejskiej znajduje się również kondukt żałobny, który w tych ostatnich momentach odprowadza zmarłego do miejsca, w jakim będzie spoczywał. Należy jednakże zaakcentować, że chrześcijaństwo jest wielokulturowe, właśnie dlatego tradycje pogrzebowe różnią się nawet w tym kręgu. Niewątpliwie w kulturach, które powiązane są z prawosławiem, protestantyzmem lub katolicyzmem pogrzeb jest jedną z części sakramentaliów. Niewiele osób zdaje sobie kwestię z tego, iż grzebanie zmarłych związane jest z przekonaniem, że Jezus pojawi się kolejny raz na świecie i nastąpi zmartwychwstanie.

Tradycją stają się również przygotowania zmarłego do samego pogrzebu. W XXI wieku jednostka zmarła musi być nie tylko ubrana w odświętne ubranie, ale również powinna zostać poddana zabiegom kosmetycznym, które mają na celu ukrycie wszystkich przebarwień na skórze. Tym na przykład może zająć się zakład. Pogrzeby przeważnie kończą się na pochowaniu zmarłego w dwumetrowym dole, jaki później jest zakopywany. Wypada jednak naświetlić fakt, że bardziej wpływowi ludzie chowani są w grobowcach, jakie przypominają kapliczki, świątynie i inne budowle. Choć nie zawsze. Zmarli, którzy chowani są w urnie nie są zamieszczani w ziemi, ani w grobowcu.