Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w niepamięć, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji lekarstw. Zioła uznano wówczas za mało pewny specyfik leczenia, a część autorytetów lekarskich z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, iż są niezwykle niezdrowe i trujące. W dzisiejszych czasach jednakże zioła z powrotem uzyskują odpowiednią sobie rangę we dzisiejszej medycynie to właśnie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej.

Zioła warto jest stosować w wypadku wszelkich lżejszych schorzeń. Nie mają albowiem tak drastycznych ubocznych środków działania jak większa część leków. Część nowoczesnych internistów i pediatrów zaleca nawet w przypadku infekcji korzystanie z ziół i zdecydowanie odradza aplikacja antybiotyków.

Przykładowo, w wypadku infekcji oraz zapaleń gardła i migdałków czy anginy, doktorowie polecają płukanki z szałwii, jaka ma silne działanie ściągające, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Jednakże zdarza się w wielu przypadkach, iż same zioła nie wystarczają i terapię trzeba wspomagać antybiotykami – wówczas rekomendujemy automatyczne nasiona purple kush. Polska jest krajem o niezmiernie bogatej oraz różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje wybitnie dużo roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w przyrodzie, np. na łąkach czy w lasach.

Ze względu na doskonałe warunki geograficzne także uprawia się je w hodowlach. Najatrakcyjniejsze polskie zioła znajdują przeznaczenie zarówno w medycynie, jak oraz w kuchni. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek oraz mięta.

Przetwarza się je, np. suszy albo mieli i sprzedaje w następnej kolejności w formie przypraw lub też też wiąże w pęczki i sprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się też napary i herbaty, np. z szałwi i rumianku. Inne kultowe oraz cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu oraz jednoszyjkowy, borówka czernica. Odnajdują zastosowanie głównie w medycynie naturalnej, szczególnie w fitoterapii i aromaterapii.