Dawniej, nie było o nie swobodnie, a dzisiaj narzekamy na to, że jest ich za wiele na ulicach. Z jakiej przyczyny? Bo są najwygodniejszą formą komunikacji. Jeżeli mamy prawo jazdy i mamy prywatny samochód, to nie powinniśmy męczyć się w komunikacji miejskiej. Czy są tego wady? Jak najbardziej, ze tak. Więcej aut, to większy ruch na drogach. Korki uliczne, które doprowadzają do szału, szczególnie w większych miastach.

Niemało wypadków, bo niemniej jednak nie każdy wykorzystuje się do przepisów ruchu drogowego i nie potrafi współpracować z innymi kierowcami. Ciężko jest poruszać się po drogach szczególnie początkującym kierowcom, którzy na motoryzacji jeszcze tak porządnie się nie znają, a pojazd traktują najzwyczajniej w świecie jako środek transportu, a nie jako swoją pasję. Czy jesteśmy w stanie liczyć na poprawę sytuacji na drogach? Niekoniecznie. Może być jeszcze gorzej, jeżeli nie zmienią się przepisy, bądź nie zostaną rozbudowane kosztowny. Na razie powinniśmy starać się przetrzymać w motoryzacyjnej dżungli i jeździć powoli, nawet jeśli ubóstwiamy prędką jazdę.


Auta od dealera lub używane? Co jest kiepskiego w samochodach używanych oraz z jakiego powodu kupienie oryginalnego samochodu jest takie skomplikowane? Samochody używane to ulga, przede wszystkim dla kieszeni. Czemu? Bo wozy używane to czasem jedna trzecia ceny oryginalnego samochodu, w szczególności jeśli same nie są takie stare. Jeśli zamierzamy wyjeździć się odrobinę samochodem to nie możemy wybierać najstarszego rocznika, sugerując się opłatą. Pamiętajmy, że cena to nie całość, a samochód ma być inwestycją.

Kupując używany samochód, patrzmy po jego częściach, czy w razie wymiany będziemy w stanie sprowadzić części wymienne oraz czy koszt samego sprowadzenia, części i ich wymiany nie przerośnie pierwotnej ceny samochodu. Nowy samochód rzeczywiście, jakkolwiek przenigdy dla początkującego. Osoba dopiero raczkująca na drogach musi mieć takie auto, które z powodzeniem będzie mogła odrobinę przyniszczyć: spalić sprzęgło, nadszarpnąć skrzynię biegów. Wszelkie rzeczy, jakie po prostu zdarzają się początkującym. Notorycznie oraz bez względu od poziomu ich jazdy.