W najwyższym stopniu powszechnym oraz zarazem legendarnym wariantem z rodziny metali jest bezsprzecznie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza i węgla, gdzie jego kompozycja nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu przypadkach dodaje się również inne metale w celu ulepszenia atrybuty, na ogół są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan.

W przypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka lub azot, są to zanieczyszczenia powstałe w wyniku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych wyżej składników, a kluczowym miejscem do tego jest oczywiście szczególna huta, w jakim miejscu wytwarza się także inne typy stopów metali – przetestuj hardox. Do tego, żeby powstał stop niebezużyteczna jest wysoka temperatura, którą otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W codziennym życiu, na każdym kroku spotykamy dużo typów towarów stalowych, jest to materiał niesłychanie wytrzymały oraz zarazem powszechnie wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Do tego, aby zdobyć jeszcze bardziej wytrzymały stop, wykonuje się szczególny proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy przeróżnych rodzajów metali podzielić można na parę kategorii, pod względem wielu przeróżnych czynników fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a też zastosowania. Pierwszym i zarazem głównym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny.

Tutaj wyróżnić można następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio czy też wysokowęglowa) oraz stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa). W następnej kolejności pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną i nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: sztampową, wyższą lub najwyższą. Przez wzgląd na zastosowanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla modernizowania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno lub ewentualnie gorąco oraz szybkotnąca), specjalna (bardzo kultowa nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) i historyczna. Z tych wszystkich rodzajów powstaje dużo gotowych towarów, jakie możemy zakupić w dowolnym sklepie budowlanym lub też narzędziowym.