Organ, który jest w stanie nam wspomagać w pewnym względach, to policja. Skutkiem tego należałoby będzie starać się korzystać z jej pomocy, jeżeli zachodzi taka potrzeba w trakcie wypadku samochodowego. W jakim momencie? Jeżeli nastąpiło consensus między podmiotami danej kolizji, karambolu samochodowego, to nie ma potrzeby wzywania policji, by wiodła jakieś dalsze ustalania. Jednakowoż nie zawsze dochodzi do porozumienia pomiędzy członkami takiej kolizji. Kierowcy uważają, iż są niewinny. W takim czasie musimy postarać się o wezwanie policji, ponieważ nie dochodzi do porozumienia.

Wypada także uczynić także wtenczas, kiedy kierowca nie posiada polisy ubezpieczeniowej OC; w chwili, gdy jest pijany. Co będzie zdołała uzgodnić policja? Do jej zadania trzeba ustalenie, to jest winnym danego zdarzenia, jak i będzie jej obowiązkiem ukaranie mandatem takiej osoby a w pewnych momentach nawet wezwanie lawety – pomoc drogowa Katowice. Jeżeli chodzi o rozstrzygnięcie policji, to nie jest ono wiążące dla ubezpieczyciela. Stanowi wyłącznie dowód w sprawie, jaka ma prawo jeszcze zostać wytoczona, jeśli winny nie zgadza się z rozwiązaniem policji. Prawdopodobnie wielu z nas pragnęłoby liczyć na porozumienie w czasie wypadku.

Wydaje się być takie rozstrzygnięcie niezwykle wartościowe w czasie mniejszych stłuczek, lub kolizji samochodowych. Jeżeli będziemy decydować się na wzywanie policji, to z pewnością porządnie na tym nie wyjdziemy. Powinniśmy nie zapominać o tym, iż wtedy winny otrzymuje dodatkowy mandat. Jeśli jesteśmy przekonani o tym, iż to my zawiniliśmy, to nie ma potrzeby przywołać takiej policji. Jednak co powinniśmy uczynić w czasie porozumienia. Przede wszystkim nie możemy naprawiać samochodu, dokonywać w nim pewnych zmian. Wówczas nie moglibyśmy otrzymać poprawnego odszkodowania.

Mamy tylko taką możliwość w momencie braku możliwości kontynuowania bezpiecznej jazdy. Takie naprawy, jak i dalszą pomoc, należy starać się z niej skorzystać dopiero w momencie, kiedy pozostały dokonane odpowiednie oględziny samochodu. Muszą zostać one dokonane przez agenta zakładu ubezpieczeń. On będzie w stanie po takich oględzinach oznajmić, jaką wielkość ubezpieczenia będziemy mogli zdobyć. Poza tym wypada wziąć pod szczególną uwagę powiadomienie ubezpieczyciela. Powinno to nastąpić najszybciej po danym zdarzeniu drogowym, nie w następnej kolejności aniżeli w ciągu 7 dni.