Niesłychanie atrakcyjne są w obecnym czasie meble ogrodowe, jakie to zwłaszcza wielokrotnie służą nam w okresach letnich i wiosennych, kiedy to na dworze dominuje przyjemna pogoda a my sami chcemy trochę wypocząć. Produkowane dziś meble ogrodowe są niesłychanie przeróżne, co powoduje, ze podzielić je wolno ze względu na ich styl, kształt czy nawet przeznaczenie. Należałoby również odnotować, że meble o charakterze ogrodowym dzielić można także na fakt, z jakiego materiału pozostały wykonane. Najczęściej wybierane są meble wiklinowe i ratanowe takie meble pasują, albowiem po mistrzowsku do wystroju, kapitalnie komponują się z zielenią a tym samym klimat jest wybitnie przyjemny.
Meble wiklinowe rzadko produkuje się w Polsce, z reguły sprowadza się je z Malezji i Tajlandii. Meble ratanowe cechują się olbrzymią wytrzymałością a też są elastyczne. Takie meble na ogół zdobywamy w kolorach naturalnych, lecz równie poprawnie możemy nabyć je barwione. Są w wielu przypadkach tworzone w wyjątkowych i egzotycznych kształtach, albowiem stworzone są z materiału, jaki pod działaniem najwyższej temperatury łatwo się modeluje.

Mimo faktu, że meble ogrodowe stworzone z wikliny i ratanu są niezwykle legendarne na terenie Polski i praktycznie przebojem wdarły się na rynek, nie są określane, jako schematyczne. Ten rodzaj mebli świetnie wygląda w otoczeniu zieleni, w ogrodach oraz na tarasach. Mimo że wielokrotnie takie meble zdobywamy to musimy zdawać sobie sprawę z ich wad. Przede wszystkim są one nietrwałe, a wyraźnie określić je wolno, jako kruche.

Na dodatek takie meble bardzo błędnie znoszą wilgoć, są nasiąkliwe a poprzez to czynnik ten ma prawo doprowadzić do ich zmarnienia. Z tego też względu musimy chronić je przed wodą, i nigdy nie powinniśmy zostawiać ich na deszczu. Jeżeli już jednak zamokną musimy suszyć je w ulokowaniu przewiewnym, przenigdy na słońcu. Wszystkie meble wiklinowe oraz ratanowe są przed oddaniem do użytkowania pokryte lakierem bezbarwnym. Warto, w następstwie tego czyścić je wyłącznie suchą flanelą, zaś z siedzeń kurz usuwać za pomocą odkurzacza. Co pewny czas warto je polerować sokiem z cytryny, rozcieńczonym z woda? Jest to zabieg konserwujący nasze meble.