Niedużo ludzi zastanawia się nad przeznaczeniem roślin dekoracyjnych. Wielu wydaje się to klarowne takie rośliny spełniają funkcję estetyczną, dekoracyjną, czy, jak co poniektórzy ją określają artystyczną. Są jakkolwiek elementem misternie ułożonej kompozycji, nad którą ktoś spędził dużo godzin pracy, pragnąc urozmaić widok, nadać mu doskonałe przez niego przymiotniki oraz najzwyczajniej w świecie go upiększyć. Jakkolwiek, to jedynie jedno z wielu ich zastosowań. Sadzi się je w ogrodach, żeby spełniały oprócz tego wiele różnorodnych funkcji, jakie prawdopodobnie część czytelników trochę zdziwią. W jaki sposób wszelkie rośliny, tak i te strojne są częścią ekosystemu.

Często stanowią pokarm dla wielu gatunków owadów (jakie określamy mianem szkodników oraz z całych sił staramy się je tępić), są częścią łańcucha pokarmowego i fabrykantami w procesie fotosyntezy. Mówiąc o tym, mówimy o funkcji ekologicznej roślin ozdobnych. Dla wielu innych zwierząt, nie odżywiających się ich częściami, rośliny te są także miejscem zamieszkania, pełniąc rolę ochronną. Również gleba wiele im zawdzięcza – chronią ją przez erozją.

Wytwarzając tlen, użyczając cienia ludziom, wyciszając głośno wiejący wiatr i regulując temperaturę powietrza, pełnią także rolę klimatyczną. W jaki sposób widać, ogrodnicy sadzą je nie wyłącznie po to, żeby ładnie wyglądały – ich wykorzystanie oraz ważność są o dużo pokaźniejsze, aniżeli można by się tego spodziewać – przetestuj ozdoby do ogrodu. Niezwykle wielokrotnie domom jednorodzinnym akompaniują ogrody. To oczywiście one pojawiają się w marzeniach wielu ludzi, jacy pragną zamieszkać w domu z otaczającym go beztroskim ogrodem. Nie każdy posiadacz tego typu nieruchomości jednakże umie odpowiednio zaaranżować, zaprojektować oraz potem ten projekt wykonać.

Na szczęście, absorbują się tym eksperci, do jakich może zameldować się każdy potrzebujący wsparcia. Mowa tu oczywiście o architektach krajobrazu oraz ogrodnikach. Toteż pierwsi zaplanują dla nas wygląd ogrodu i uzgodnią, które rośliny mają rosnąć w określonych miejscach. Jednakże zwykle na tym kończy się ich zadanie i resztę (zasadzenie roślin po uprzednim odpowiednim przygotowaniu gleby oraz wszelkie inne zajęcia) będziemy musieli niestety zrealizować sami lub powierzyć tę pracę firmie ogrodniczej.