Kiedy tak właściwie bierzemy ślub, w większości wypadków łączy się to z odsłoną specjalnego przyjęcia weselnego. Tradycyjnie takie wesele jest zabawą huczną, jakiej towarzyszą tańce przy akompaniamencie przeróżnego typu muzyki. Ewidentnie nie może zabraknąć suto zastawionych stołów, właściwego jedzenia oraz picia.

Przeważnie wesele organizuje się w wynajętej sali w jakiejś znanej restauracji bądź hotelu. Na wsiach dalej kultywuje się obrządek urządzania tego rodzaju imprez w remizach strażackich. Często jest to bezprzykładny budynek, jaki posiada gigantyczną salę zdolną pomieścić wszelkich gości. Wesele rozpoczyna się niezadługo po zakończeniu oficjalnych uroczystości zaślubin.

Orszak, na którego czele jedzie para młoda, udaje się wtedy we wcześniej obliczone miejsce. Tu rozpoczyna się zabawa. Może trwać do rana, a nawet parę dni. Wiele zależy od upodobań państwa młodych. To oni, wraz z rodzicami, podejmują decyzje dotyczące detalów imprezy: dekoracji sali, menu, listy gości. Wiele zależy również od środków finansowych, jakie są skłonni zapłacić za organizację ślubu i przyjęcia. Organizacja ślubu oraz przyjęcia weselnego wcale nie jest łatwa, jakkolwiek pomocne firmy, w jaki sposób dekoracje ślubne mogą to uprzyjemnić.

Państwo młodzi razem z rodzicami muszą zawczasu zadbać o wiele spraw. Przede wszystkim ważne są kwestie zakupu odpowiednich ubrań dla pary młodej. Słusznie wcześnie trzeba również zamówić salę, w której ma odbyć się wesele. Najpopularniejsze miejsca są rezerwowane nawet na kilkanaście miesięcy przed planowanym ślubem. Należy też pamiętać, że wesele to impreza, na której pojawi się wielu gości. Część z nich przyjedzie z daleka, w następstwie tego należałoby zadbać o zorganizowanie im jakiegoś miejsca noclegowego.

Kolejną sprawą jest jadłospis. Zwyczajne wesele rozpoczyna się podaniem obiadu składającego się co bynajmniej z dwóch dań. W następnej kolejności gości częstuje się ciastem oraz owocami. Tradycyjnie podaje się także lody. Kolejnym posiłkiem jest kolacja, podawana zwykle na ciepło oraz zimna płyta z serami oraz wędlinami. W nocy tradycyjnie ma miejsce ostatni posiłek. Z reguły jest to barszcz z krokietem bądź też bogracz. Podczas wesela ważna jest także muzyka. Aby wynająć porządny zespół, także wypada zaciekawić się tym mnóstwo wcześniej.