Okno pozwala nam obserwować na świat przyrody bez wychodzenia na zewnątrz. Najważniejszą funkcją okien jest naturalnie wpuszczanie światła słonecznego do mieszkania. Im większe okno tym więcej światła wpada do pomieszczenia. A to pozwala oszczędzać prąd, jaki zużylibyśmy na oświetlenie takiego pokoju. Niekiedy jednak natura płata nam figla i słońce daje aż za dużo światła. Wtenczas korzystne okazują się markizy. Pozwalają one na regulacje naturalnego oświetlenia. Ich pozostawienie powoduje pewne zaciemnienie pokoju. Nie honorują także gorącego powietrza. Dzięki temu, markizy regulują też temperaturę pomieszczenia. Jej obniżenie daje przyjemne uczucie chłodu.

Do tego stanowią pewną dekorację, która współgra w większości wypadków z całym wystrojem wnętrz mieszkalnych. Okna, w których wiszą markizy są sympatycznym dopełnieniem dekoracji firanowych oraz balkonowych – pełna propozycja na witrynie internetowej markizy wrocław. Szeroka gama kolorystyczna pozwala także na uatrakcyjnienie wyglądu stworzonego przez nas domu, np. przez przeznaczenie przeróżnych barw we wszystkich oknach. Są także imponującym sposobem na zasłanianie widoku naszych pomieszczeń przed wścibskimi. Włamania to plaga rodzimych sprzedawców. Uchronienie się przed tego rodzaju zdarzeniami jest niezmiernie kłopotliwe, jakkolwiek nie niemożliwe. Wystarczy ulokować finanse w alarm, monitoring, ochronę. Dobrym pomysłem są też markizy zewnętrzne, które spuszcza się po zamknięciu sklepu.

Produkowane z twardego aluminium wypełnionego specjalną pianką, są właściwą barierą dla tych, których kusiłby nocne wypady do sklepu. Oprócz funkcji ochronnych takie markizy zaciemniają pomieszczenie i regulują przez to temperaturę powietrza. Instalowanie ich w osobistych mieszkaniach jest w pewnych sytuacjach spowodowane hałaśliwą lokalizacją. Użycie ich jako zabezpieczenia jest też istotnym argumentem dla posiadaczy domków jednorodzinnych, którzy wyjeżdżają na dłuższe wakacje. Wspomniane markizy zewnętrzne instalowane są na rozległą skalę w domkach letniskowych, jakie używane są jedynie w sezonie letnim. Prócz dozoru sąsiada, a czasami nawet wynajętej firmy ochroniarskiej zabezpieczenie okien przez taki artykuł jest godzien przemyślenia. Szczególnie w owym czasie, gdy przez większość czasu nie ma nas na miejscu.