Postanowienie o ubieganiu się o kredyt hipoteczny z całą pewnością jest niesłychanie ważna i bogata w konsekwencje. W końcu spłacanie takiego zobowiązania jest długoletnie i notorycznie wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Ludzie, jacy decydują się na taki kredyt, powinny podjąć szereg innych, mniejszych, jednakowoż również niesłychanie istotnych decyzji. Jedna z nich dotyczy waluty, w jakiej zostanie przyznana pomoc pieniężna.

Nie ulega kwestii, że zobowiązanie kredytowe wynosi w większości wypadków około kilkuset tysięcy złotych, w następstwie tego w interesie dłużnika leży to, żeby odkryć jak najkorzystniejsze dla siebie, czyli najtańsze, rozwiązanie. Dużo osób decyduje się na kredyt w obcej walucie, z reguły są to franki szwajcarskie. Dzięki temu mogą znacznie zaoszczędzić. Jednakowoż taki kredyt wiąże się też z znaczącym ryzykiem. W razie złego kursu zagranicznej waluty wzrasta wysokość rat, co w praktycznym aspekcie świadczy, że kredytobiorcy pozostaje mniej pieniędzy na życie. Kredyty hipoteczne przypisywane w polskiej walucie nie niosą ze sobą takiego ryzyka.

W dzisiejszych czasach coraz znacznie więcej osób decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego – więcej na kredyt hipoteczny. Przeważającą większość stanowią ludzie młodzi, którzy już pracują i chcą zakupić własne lokum. Często niemniej jednak z racji wieku oraz małego stażu pracy mogą oni mieć trudności z uzyskaniem kredytu czy też z późniejszą jego spłatą. W najlepszej sytuacji są tacy kredytobiorcy, którzy posiadają pewne oszczędności.

Dla ludzi znajdujących się dopiero na starcie życiowym ofiarowane są specjalne kredyty z dopłata państwa. Dzięki temu wysokość comiesięcznej raty jest niższa, w związku z tym więcej osób ma okazję zrealizować marzenia o prywatnym gniazdku. Bez dopłaty państwa mogliby mieć kłopot ze spłacaniem kredytu. Przepisy jasno precyzują, kto ma okazję się ubiegać o pomoc państwa. W najwyższym stopniu uprzywilejowane są małżeństwa, chociaż ostatnio pojawiły się zapisy mówiące o tym, iż o taki kredyt mogą się ubiegać także osoby samotne. Państwo dopłaca do rat przez parę lat. Wielkość dofinansowania jest zróżnicowana, ma okazję dosięgać nawet blisko kilkudziesięciu procent.