Kiedy tak właściwie przedsiębiorstwo rozwija się żywiołowo, zmiany błyskawicznie następują, bo tego potrzebuje specyfika firmy, kierownictwo ma okazję odnotować, że pracownicy dotychczas w najwyższym stopniu nastawieni na sukces, poprawnie rokujący na przyszłość, zaczynają się zachowywać, jakby gwałtownie stracili wiarę w siebie oraz swoje działania. Świadczy to o tym, iż w jaki sposób najszybciej trzeba zaprosić do firmy coacha, inaczej trenera – opiekuna. Coaching jest innowacyjną metodą szkoleniową, od niedawna wprowadzoną do Polski, lecz coraz szybciej się rozwijającą na naszym rynku, czyli potrzebną. Coach, czyli spersonalizowany trener, na własnych sesjach, próbuje wspólnie z grupą odszukać odpowiedź na zaistniałą sytuację.

Dlaczego zespół ma obawy przed nadchodzącymi zmianami, czemu kwestionuje innowacyjny sposób organizacji pracy oraz dużo innych niepewności. Już z tego widać, że pracownicy mają nie optymalne relacje z pracodawcami – Ci drudzy założyli, iż zespołowi nie wypada tłumaczyć, tylko wdrażać. Okazało się to błędem, strach przed nieznanym jest pospolitym ludzkim odruchem, a niewiedza pracobiorców doprowadziła do ich frustracji. Rolą coacha jest egzegeza słuszności zmian, określenie celu oraz odbudowanie wzajemnego zaufania – przetestuj Coach Elżbieta Jezierska – coaching kariery. Kiedy człowiek czuje się zabłąkany, sfrustrowany, zestresowany, świadczy to, że do akcji ma obowiązek wejść coach, innymi słowy trener osobisty, ktoś w typu anioła stróża, jaki pomoże wejść na właściwe tory. Jesteśmy w stanie być sfrustrowani z wielu powodów. Lecz coach nie poda nam gotowej recepty, co powinniśmy zrobić, by skonstruowany przez nas stan umysłowy uległ równowadze. To my sami musimy odkryć odpowiedź i receptę dla siebie.

Coaching to forma szkoleń na pograniczu psychoanalizy, wprawdzie jeszcze bez naukowych podwalin, niemniej jednak z pewnością wejdą one lada dzień do metodyki psychologii wykorzystywanej, ponieważ najzwyczajniej w świecie są ludziom niezbędne. Główne cele, to przywrócenie wiary w siebie, w własne umiejętności, definicja celów, wartości i przełamanie niechęci do nieznanego, oryginalnego. Coaching ma również na celu usprawnienie pracy, efektywną gospodarkę nieraz, poprawienie współpracy w zespole. Coaching, to nie tylko pomoc dla firm – także może pomóc w rozwiązaniu kłopotów osobistych, rodzinnych. Często w życiu prywatnym zdarzają się sytuacje konfliktowe, znające zniszczyć perfekcyjny związek.