Pośród wielu lekarzy jacy funkcjonują aktualnie na naszym rynku leczniczym oraz jacy muszą nam służyć i pomagać, wybitnie ważną acz niedocenianą rolę pełnią psychiatrzy. Niestety nie jednoczą się oni prawidłowo, a udanie się do takiego specjalisty graniczy z cudem, jeżeli gra toczy się o wolę człowieka. W bieżących czasach w polskim społeczeństwie panuje przekonanie, iż psychiatra ma obowiązek zajmować się tylko ludźmi niesłychanie chorymi, którzy cierpią na ostre zakłócenia osobowości. Zwykle choroba psychiczna kojarzy się z olbrzymią marginalizacją oraz wykluczeniem społecznym.

Większa część ludzi łączy zaburzenia psychiczne z bardzo poważnymi chorobami, jakie żądają hospitalizacji w zakładzie zamkniętym. Jednakże okazuje się, iż coraz to znacznie więcej osób cierpi na przeróżnego rodzaju dolegliwości, jakie potrzebują pomocy fachowców takich jak psycholog lub też psychiatra – psychoterapia Katowice. O ile jednak pomoc psychologa oraz sesje u tego terapeuty stają się w ostatnim czasie modne, o tyle psychiatry ludzie po prostu się boją. Nieraz nie zdają sobie kwestii z tego, iż w dużej grupy wypadkach to właśnie on może bardziej pomóc. Większość osób uważa, że pomoc psychiatryczna jest pomocna tylko w owym czasie, gdy psychoterapia zawodzi.

Tymczasem okazuje się, że w wielu wypadkach optymalne rezultaty zapewnia jednocześnie pomoc psychoterapeuty oraz psychiatry. Tu wypada niemniej jednak uściślić, czym obie te osoby się zajmują. Psychiatra to po prostu lekarz, jaki rozwiązuje kłopoty lekarskie. To właśnie ten fachowiec ma prawo do przepisywania leków antydepresyjnych czy innych, jakie pomagają złagodzić symptomy wielu schorzeń psychicznych lub też na wskroś te choroby wyleczyć. Psychoterapeuta bądź psycholog z kolei dopomaga pacjentom w całkowicie inny sposób. Spotyka się z nimi na sesjach, rozmawia oraz stara się im pomóc w odbudowaniu poczucia własnej wartości, nabraniu pewności siebie czy chęci do życia. Specjalista umysłu ludzkiego bierze tu pod uwagę również takie elementy, jak na przykład sytuacja rodzinna czy środowiskowa oraz oddziaływanie wydarzeń z przeszłości. Tak w następstwie tego widać gruntownie, że psychiatra oraz psychoterapeuta powinni ze sobą współpracować.