Posiadanie osobistego domu z odrobiną prywatnej powierzchni dookoła jest marzeniem bodajże większości z nas, bazowym problemem sterczącym na drodze do realizacji takiego marzenia jest brak trafnych środków finansowych na realizację tego typu inwestycji. Jakkolwiek jest sposób, żeby względnie mniejszym kosztem osiągnąć to samo, a wobec tego posiadać dom z ogródkiem – takie rozwiązanie to konstrukcja domu dwurodzinnego. Może to być dom piętrowy, w jakim miejscu parter zajmie jedna rodzina, natomiast druga będzie przebywała na piętrze. Taki dom potrafi scalać w sobie funkcje obiektu jednorodzinnego, ponieważ wolno zagwarantować dwa odrębne wejścia na poszczególne kondygnacje, również podwórko ma prawo być podzielone na dwie części.

Idealnie jest, jeżeli taka inwestycja realizowana jest przez rodzinę – na parterze zamieszkają na przykład dziadkowie, na piętrze dzieci bądź wnuki. Takie rozwiązanie sprawia gigantyczne upust kosztów przedsięwzięcia, ponieważ jakkolwiek koszt spowodowania mediów wolno podzielić na dwie rodziny, tak samo koszt kupna działki, projektu domu czy także całości inwestycji, zważając również kanalizację oraz piwnice ogrodowe. Mniejszy będzie również koszt ogrzewania mieszkania.

Budowa własnego domu to wielka inwestycja, dlatego nie każdego stać na taki luksus, nawet przy założeniu, że cząstka inwestycji wolno ukończyć po wzięciu kredytu bankowego hipotecznego. Niemniej jednak dom o podobnej wielkości wolno zbudować też stosunkowo niższym wydatkiem, przy użyciu kilku podstawowych sposobów na tanie budowanie. Na początku działka – zamiast kupować teren pod budowę w modnej okolicy, gdzie ceny działek są często zawrotne, można znaleźć działkę położoną dalej od miasta, o statusie rolniczym oraz wystąpić o warunki zabudowy siedliskowej.

Kolejna oszczędność to budowa domu bez jego podpiwniczenia oraz bez umieszczenia garażu w bryle obiektu. Okazuje się bo, że wykonanie podpiwniczenia ma prawo podwyższyć koszt samej budowy domu nawet do 30 procent. Następna kwestia to wykonanie większości prac budowlanych metodą tak zwaną gospodarską, dzięki temu pełny koszt robocizny przy budowie ma okazję zamknąć się kwotą 30 tysięcy złotych, przy domniemaniu, iż przestrzeń budowanego domu nie przekroczy 100 metrów kwadratowych przestrzeni. Wykonujemy dach o prostej konstrukcji oraz pokrywamy go blachodachówką.