Dzięki technologicznemu rozwojowi w przemyśle gumowym mogliśmy być świadkiem wielu świetnych wydarzeń. Można do nich zakwalifikować pomiędzy innymi pierwsze zawody Formuły 1, czy jakiekolwiek inne wyścigi i ważne rajdy, jakie nie mogłyby się odbyć bez gumowych opon oraz innych detalów nie mogłyby się odbyć. Wobec tego już dziś wszyscy wiemy jak ważne w stworzonym przez nas życiu są wyroby gumowe. Powróćmy na chwilę do jednego z znaczących odkryć Charlesa Goodyeara. Było nim wynalezienie ebonitu. Ebonit to nic innego jak twarde i niezwykle wytrzymałe tworzywo sztuczne. Dostaje się go w procesie wulkanizacji, w środowisku o temperaturze dwudziestu stopni Celsjusza. Ma prawo to być wulkanizacja chemicznego lub naturalnego kauczuku. W jego skład wchodzi zdecydowanie znacznie więcej siarki niż w standardowej gumie. To oczywiście temu zawdzięcza on swoją gęstość, twardość i wytrzymałość.

Dzięki temu wyroby z ebonitu ścierają się zdecydowanie wolniej niż zwykła guma z kilkoma odsetkami siarki. Przeważnie produkuje się ebonit w odcieniu czarnym lub też także ciemnobrązowym. Doskonale nadaje się on do mechanicznej obróbki – wypróbuj pasy klinowe. Jego grubość i nieprzepuszczalność powietrza sprawia, że jest on idealnym surowcem do izolowania ciepła. Z tego samego powodu jest też bardzo odporny na riposty z różnymi substancjami chemicznymi. To smutne pomimo swojej twardości, ogromnej gęstości cząsteczek ebonit posiada minusy. Jednym z nich jest jego kruchość.

Szczególnie, gdy jest wystawiony na przedsięwzięcie warunków atmosferycznych. Wyroby gumowe z ebonitu to między innymi skrzynki akumulatorowe, ustniki do fajek, wykładziny antykorozyjne, wykładziny ochronne, rzeczowych części wiecznych piór, rączek noży, trochę tańsze elementy równie tanich instrumentów muzycznych. Jest to niesłychanie obszerna rodzina artykułów. Ebonit ma także swoje przeznaczenie w tworzeniu drobnych sprzętów elektrotechnicznych. Prócz tego używa się go do izolowania detalów w przemyśle radiowym.