Wszystkie zioła, to surowce pochodzenia roślinnego, jakie otrzymywane są poprzez zbiór roślin leczniczych lub też tylko ich części. Przygotowuje się z nich mieszanki ziołowe lub ewentualnie inne specyfiki. Wykorzystywane są w ziołolecznictwie, jako przypraw i w aromaterapii. Zioła, najodpowiedniej zbierać na dziko rosnących terenach, w jakim miejscu podłoże jest suche, niezbyt żyzne i dobrze nasłonecznione. Wówczas one mają najsilniejsze właściwości lecznicze.

Jeżeli chodzi o porę zbierania ziół to najprawidłowiej to zrobić w godzinach rannych, kiedy jest już sucho. Żeby zachować wszelkie wartości ziół leczniczych należy je słusznie suszyć. Przyzwoicie wysuszona roślina cechuje się: odpowiednim zapachem, gęstością i zachowaną barwą. Takie dobrze wysuszone zioła, najpoprawniej przechowywać w suchym, przewiewnym oraz ciemnym miejscu i najprzyzwoiciej o niskiej temperaturze.

Zioła najprzyzwoiciej jest przechowywać nie dłużej niż rok, ponieważ później zmniejsza się ich aktywność działania. Może na nich pojawić się pleśń oraz inne psuje. Zioła maja szerokie wykorzystanie w medycynie. Tak de facto jest tzw. lekarstwem ekologicznym. Zioła w medycynie stosuje się w zapobieganiu i leczeniu dużej grupy schorzeń – vilcacora. W co niektórych przypadkach nie jest nadrzędnym środkiem zapobiegającej chorobie, ale jest tylko uzupełnieniem. Zioła znamionują się różnym działaniem leczniczym, dostarczają nam wiele witamin i wpływają odpornościowo na organizm człowieka. Zioła w medycynie nieraz podawane są jako środki chroniące organy wewnętrzne, przed np. ujemnymi skutkami antybiotyków.

Wypada nie zapominać, by ziół nie dobierać sobie samemu. Z tym problemem należy się zwrócić do swojego lekarza, bowiem nieraz zamiast sobie pomóc, to tylko możemy zaszkodzić. Leczenie schorzeń oraz niedogodności za pomocą wyciągów z roślin leczniczych nazywa się ziołolecznictwo. Zioła znamionują się rozmaitym działaniem leczniczym. Upraszczają przyswajanie posiłków do organizmów, dostarczają nam do organizmu naturalnych witamin. Ziołolecznictwo w współczesnych czasach rozwija się w dwóch kierunkach. Jednym z nich to stosowanie szablonowe, inaczej w postaci wyciągów, naparów.