W historii globu działo się niesłychanie wiele, również w aspekcie korzystnym dla ludzi jak i niestety nie. Konflikty istniały dawno temu oraz będą istniały zawsze, jednak zadaniem ludzi jest rozwiązywać niesnaski jeszcze nim przybiorą one bardzo niebezpieczną formę, rozwijając się tak niezwykle, że nie da się już cofnąć oraz ucierpi na tym wielu niewinnych – wojnę. Takich sytuacji bywało w przeszłości dużo, Polacy oraz Żydzi zdają sobie sprawę z tego o tym znakomicie – co roku albowiem „świętujemy” zakończenie wojen ogólnoświatowych, jakie pozostawiły na wielu z nas znaczne piętno. Wojna to bestialstwo, jakiego należy się wystrzegać z całych sił.

Wszyscy, jacy przeżyli wojnę wiedzą co ona oznacza i kiedy tylko jest to dopuszczalne zachęcają do rozwiązywania dowolnych sporów w sposób humanitarny i w głównej mierze rozmową, a walki pozostawić jako bezwarunkową broń, ostateczną ostateczność. Pamiętamy także o obozach koncentracyjnych, które były wręcz brutalnym następstwem II WŚ – więcej o tym wolno przeczytać na witrynie internetowej Treblinka, gdzie znajdują się informacje o rzeczowych obozach, komendantach oraz historii wojennej. To przykre dziś nie wszystkie kraje słuchają rad osób, jakie przeżył wojnę, bywają nawet tacy, którzy wręcz pasjonują się wojną oraz wyczekują na jej wybuch, co jest po prostu szalone.

W wielu krajach bezustannie trwają wojny, formułowane w wielu przypadkach mianem wojny domowej, siejąc spustoszenie oraz pozostawiając miasta w zgliszczach bądź też raniąc ludzi, nie tylko psychicznie ale oraz fizycznie, Te wojny nijak się niemniej jednak mają do wojen z jakimi mieli do czynienia Polacy. Kiedy tak właściwie Hitler wkroczył do Polski, zajmując ją i napierając na Rosję, prowadząc z nią wojnę, znaleźliśmy się w centrum piekła, nie mogąc wydostać się z niego latami. W dalszym ciągu znajdowane są różne pozostałości po tych czasach, począwszy od rozmaitych dokumentów, poprzez osobiste rzeczy żołnierzy, oficerów czy cywilów, aż do obiektów, muzeów w obozach koncentracyjnych lub tajemnych miejsc, w których chwały się władze niemieckie.