W rozwiązywaniu swoich problemów na ogół działamy samodzielnie bądź wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi. Jednakowoż zdarzają się oraz takie sytuacje, kiedy nasza idealna wiedza, doświadczenie, czas jakim rozporządzamy czy najzwyczajniej w świecie możliwości – okazują się być nie wystarczające, bo mimo usilnych starań, próśb oraz gróźb, wynik naszych działań jest cały czas taki sam, czyli żaden. Sporo z tych sytuacji mogłoby odnaleźć prędkie oraz radosne zakończenie, gdybyśmy w porę zwrócili się do prawnika. Jakie to sytuacje? Za przykład mogą posłużyć takie, kiedy fałszywy kontrahent cały czas bagatelizuje nasze upomnienia o zwrot należności, sąsiad wciąż bezczelnie parkuje na stworzonym przez nas trawniku, uparcie twierdząc, iż to jego własność, a skonstruowany przez nas pracodawca w dalszym ciągu regularnie dokłada sobie do pensji z prowadzonej przez nas wypłaty. Takimi problemami z pewnością zajmie się adwokat, który może tam, gdzie my nie możemy oraz ma wiedzę której nam zabrakło. Już na pierwszym zgromadzeniu jest w stanie ocenić nasze szanse co do pomyślnego zwieńczenia sprawy. Wie w jakie drzwi zapukać, do kogo wykonać telefon i jakie pismo wystosować. Z jego pomocą niestraszny nam żaden wróg.

Nikt z nas nie uwielbia żyć według narzuconych odgórnie, twardych reguł. Nie wszystkie z tych dewiz zdają się nam być sprawiedliwe oraz słuszne. Z kolei ich liczba, rozmaitość powoduje, że znają je tylko nieliczni, jak radca prawny, sędzia, profesor prawa czy adwokat zabrze, zaś my – szare myszki – niejednokrotnie nawet nie jesteśmy świadomi, kiedy je łamiemy. Jednakże czasem buntujemy się przeciwko nim świadomie, a są oraz tacy, którzy żyją jak im się podoba, za nic mając opasłe tomiska kodeksów oraz stosy prawnych przepisów. Wszystko ładnie oraz świetnie, póki nasze „przestępstwo” nie pozostanie wykryte.

A wtenczas biada nam, o ile nie pójdziemy po rozum do głowy oraz w porę nie odwiedzimy adwokata. Jeżeli jest to prawdziwy profesjonalista, jaki zdarł niejedną togę na rozprawach sądowych, to możemy spać spokojnie, jednak pod warunkiem, iż jesteśmy „niewinni” lub nasza wina jest wątpliwa. Jeżeli nasze przestępstwo nosi znamiona zbrodni, której dokonaliśmy świadomie, z zimną krwią, to prawnik może grzecznie odmówić udzielenia pomocy. Niemniej jednak nie musi, z tym że taka usługa ma prawo być trochę droższa.