Blachy są jednym z w najwyższym stopniu kultowych i trwałych rodzajów pokryć dachowych w Polsce. Pomimo własnej niezawodności nie są jednak niezniszczalne. Dosyć częstym problemem związanych z ich eksploatacją jest pojawianie się na dachach porostów, mchów i grzybów. Te pomimo tego z dachów zrealizowanych z blach trapezowych eliminuje się zdecydowanie prościej aniżeli na przykład z dachówek ceramicznych albo cementowych. Żeby pozbyć się mchów, porostów oraz grzybów, wystarczy jedynie spryskać zainfekowaną przez nie przestrzeń specjalistycznym płynem poświęconym do likwidacji tego rodzaju narośli. Po paru dniach należy spłukać obumarłe rośliny z dachu wodą. Tego rodzaju przedsięwzięcia można wykonywać w pełni samodzielnie. Jednakowoż w wypadku jakichkolwiek wątpliwości prawidłowo jest poprosić o poradę producenta, u jakiego zamawiało się blachy. Przy eliminowaniu porostów, trzeba zachować profesjonalne środki ostrożności, albowiem przeznaczone do tego substancje są wysoce toksyczne i szkodliwie działają na organizm ludzki.

Jednym z najczęściej zadawanych producentom pytań w kwestii blach trapezowych jest pytanie o ich dobry sposób montażu i magazynowania blach w okresie bezpośrednio poprzedzającym zamontowanie ich na dachu – więcej na domenie internetowej ciężar stali zbrojeniowej. Jeśli montaż ma nastąpić od razu po zakupie (w najwyższym stopniu trzy do czterech tygodni od daty produkcji), wypada rozciąć opakowanie, w jakim znajdują się blachy oraz ustawić je pod nieznacznym skosem, żeby umożliwić spływanie prawdopodobnym wodom opadowym.

Jeżeli zaś okres między produkcją a montażem blach trapezowych ma być dłuższy, wtedy nieodzowne jest rozcięcie paczki, w której blachy pozostały dostarczone przez producenta. Potem między arkuszami wypada ulokować listwy dystansowe, by umożliwić swobodny przepływ powietrza w opakowaniu. Pod żadnym pozorem nie można kłaść paczki z blachami trapezowymi dosadnie na ziemi, a arkusze należy przechowywać w miejscu bezpiecznym, przewiewnym i suchym, żeby nie doprowadzić do zniszczenia blach poprzez działanie składników środowiskowych.