Zaśmiecanie środowiska tonami śmieci jest poważnym problemem ekologicznym. Jest coraz to mniej miejsc, w których możemy składować śmieci, właśnie dlatego istotne jest po raz kolejny wykorzystania wszelkich surowców, jakie nadają się do recyklingu, a też ogromne znaczenie ma zmniejszenie ilości śmieci trafiających na wysypiska. Jak jednak to zrobić? Po pierwsze widząc na ulicy osobę rozdającą ulotki omijajmy ją szerokim łukiem bądź też po prostu dziękujmy za ulotkę reklamową.

Dzięki temu nie trafi ona po kliku sekundach do kosza, a ulotkarz oraz tak ma płacone za godzinę pracy, a nie zależnie od ilości rozdanych materiałów reklamowych. Wpływ na produkcję śmieci są w stanie też mieć nasze wybory na zakupach. Pamiętajmy, że należałoby kupować artykuły w pokaźniejszych opakowaniach niż w paru mniejszych (lepiej kupić wodę 1,5 litra niż trzy małe wody 0,5 litra w trzech butelkach bądź też jeden znaczący proszek do prania zamiast kilku mniejszych w oddzielnych kartonikach). Zwracajmy uwagę na opakowania – nie kupujmy artykułów niepotrzebnie zapakowanych lub też z nie nadających się do recyklingu materiałów – wtenczas polecamy skup makulatury w warszawie. Ważna jest również odporność towaru, albowiem przyzwoiciej jest zainwestować w droższy towar, jaki posłuży nam kilka lat aniżeli w taki, jaki za rok trafi na śmietnik. Wytworzenie energii kosztuje wiele pieniędzy, a też ma negatywny wpływ na środowisko naturalne. Produkcja energii elektrycznej wpływa na zwiększenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze, a tym samym uwydatni skalę efektu cieplarnianego.

Skutkiem tego należałoby we własnym domu wypracować parę zachowań i nawyków wpływających na redukcję nie tylko zużycia energii, jednakowoż także wysokości naszych rachunków za prąd. Przesłanie mają przede wszystkim nasze wybory już przy zakupach. Kupujmy oprzyrządowania energooszczędne, np. pralki, kuchenki lub lodówki klasy AA+, jakie powstrzymują zużycie prądu, telewizory LCD zamiast plazmowych, pecety zamiast pecetów stacjonarnych. Wykorzystujmy żarówek energooszczędnych, a w naszych komputerach zamiast wygaszacza włączmy funkcję automatycznego wyłączenia monitora po kilku minutach nieużywania. Wykorzystując z kuchenki elektrycznej zawsze kucharzmyż pod przykrywką, potrawy wyłączajmy parę minut przed końcem gotowania (płyta i tak będzie jeszcze gorąca przez jakiś czas, w następstwie tego danie „dojdzie” na wyłącznej kuchence) i wykorzystujmy garnków w całości przykrywających palnik. Tudzież jeśli nie wykorzystujemy z jakiegoś urządzenia po prostu je wyłączajmy z prądu.