Czy wiesz, że zbyt szybkie jedzenie może powodować przyrost masy ciała? Według badań osoby szybciej jedzące częściej mają nadwagę w porównaniu z osobami jedzącymi wolniej. W jednym z badań sugerowano również, że prawdopodobieństwo tego jest o 115% większe u kobiet w średnim wieku.

Jedz powoli

Kiedy jesz, twoje ciało uwalnia „hormony sytości”, które mówią mózgowi, że zjadłeś i powinien przestać. Ponieważ jednak proces ten trwa około 20 minut, osoby szybko jedzące mogą spożywać zbyt dużo jedzenia i otrzymują ten sygnał dopiero później – co wyjaśnia „wzdęcia po bufecie”, które możesz odczuwać po satysfakcjonującym posiłku. Następnym razem, gdy jesz, podejmij świadomy wysiłek, aby jeść wolniej i obserwuj wpływ na apetyt.

Pij więcej wody

Być może słyszeliście o powiedzeniu „pić 8 szklanek wody dziennie”, ale niewielu może podążać za tym, często decydując się na liczenie zamiast tego całkowitego spożycia płynów – które zwykle obejmuje napoje gazowane, kawę i inne napoje.

Jednak twoje ciało nie składa się z napojów bezalkoholowych i piwa. W zależności od wieku około 60% ludzkiego ciała składa się z wody. Picie większej ilości wody ma wiele zalet – pomaga nam kontrolować spożycie kalorii, energetyzuje mięśnie, utrzymuje zdrowe nerki i nawilża skórę. Pozostając nawodnionym wodą, odkryjesz, że będziesz mieć mniej ochoty na słodkie lub mniej zdrowe napoje.

Przeczytaj etykiety żywieniowe

Jeśli utrata wagi jest jednym z Twoich celów zdrowotnych, wyrób sobie nawyk czytania etykiet żywieniowych na żywności podczas zakupów spożywczych. Zwróć uwagę na całkowitą ilość kalorii, jaką zawiera produkt, a nie tylko na 1 porcję (co zazwyczaj jest podane na etykiecie).

Czytanie etykiet żywieniowych pomoże również uniknąć czytania tylko etykiet marketingowych, takich jak „duża zawartość błonnika”, „niska zawartość tłuszczu” lub „zero cukru”, ponieważ etykiety te mogą wprowadzać w błąd. Chociaż produkt jest „duży w wapń”, może również zawierać dużo cukru – szczegół, który mógłbyś przeoczyć, jeśli nie przeczytałeś etykiety żywieniowej.

Jedz więcej owoców i warzyw

Ankieta zdrowotna obejmująca ponad 65 000 uczestników wykazała, że ​​osoby, które jadły najwięcej porcji owoców lub warzyw (7 lub więcej) każdego dnia, miały o 42% mniejsze ryzyko śmierci (z dowolnej przyczyny) w porównaniu z osobami, które zjadły mniej niż jedną porcję dzień. Możesz jednak wybrać więcej świeżych produktów, ponieważ stwierdzono, że mrożone i konserwowane owoce mogą również zwiększać ryzyko śmierci o 17%.

Potrzebujesz porady, jak dodać więcej owoców i warzyw do swojej diety? Kup trochę pokrojonych owoców po obiedzie i przynieś je do swojego miejsca pracy. Następnym razem, gdy będziesz głodny, ten owoc będzie najbliższą i najwygodniejszą przekąską, po którą sięgniesz.

Ćwicz (przynajmniej) 3 razy w tygodniu

Według Active Health dorośli powinni co tydzień angażować się w co najmniej 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej. Rzeczywistość jest jednak taka, że ​​robi to tylko 26% Singapurczyków.

Osiągnięcie tego celu nie musi być trudne. Możesz spróbować:

  • Wykonuj więcej czynności, które już wykonujesz
  • Wybieranie czynności, które Twoim zdaniem sprawi Ci przyjemność, i zacznij ją robić
  • Mogą to być drobne zmiany. Na przykład zamiast chodzić z psem, załóż buty do biegania i biegaj z psem. A jeśli biegasz już dwa razy w tygodniu, dodaj trzeci dzień, aby odkrywać różne trasy w relaksującym, przyjemnym tempie.

Zdobądź monitor fitness (i korzystaj z niego)

W dzisiejszych czasach monitory fitness zmieniają sposób, w jaki ludzie żyją i ćwiczą. Te inteligentne urządzenia oparte na nadgarstku mogą śledzić Twoje tętno i przebyty dystans, a także zliczać kalorie spalane podczas treningów.

Chociaż dokładność trackerów fitness (i inteligentnych zegarków) mogła być wątpliwa kilka lat temu, mówi się, że dokładność, niezawodność i reputacja tych urządzeń znacznie się poprawiły w ostatnich latach.

Śpij 6 – 8 godzin dziennie

Czy wiesz, że 6 – 8 to zalecana liczba godzin snu, jaką dorośli powinni spać każdej nocy, aby zachować zdrowie? Według artykułu na temat czasu trwania snu i śmiertelności naukowcy odkryli również, że osoby, które śpią mniej niż 7 godzin w nocy, są o 12% bardziej narażone na przedwczesną śmierć.

Należy jednak uważać, aby nie zasnąć, ponieważ stwierdzono również, że osoby, które śpią dłużej niż 8 – 9 godzin dziennie, mają 30% zwiększone ryzyko przedwczesnej śmierci. Konkluzja? Idź spać o godzinie, która pozwala na odpoczynek od 6 do 8 godzin, a następnie obudź się, gdy zadzwoni budzik – a nie po kilkukrotnym naciśnięciu przycisku drzemki!

Uśmiechaj się i śmiej więcej

Jest to jedna z najprostszych, ale potężniejszych zmian, które możesz wprowadzić, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne.

Dlaczego to działa? Kiedy się śmiejemy, oddychamy głębiej i wdychamy więcej powietrza, co stymuluje nasze serce, płuca i mięśnie. Zwiększa również wydzielane przez nasz mózg endorfiny, które pozytywnie wpływają na naszą fizjologię i nastrój – automatycznie wprowadzając nas w lepszy, szczęśliwszy stan. Więc śmiało, często się uśmiechaj i wstrzykuj więcej śmiechu w swoje dni. Czasami śmiech może być najlepszym lekarstwem.

Prowadź dziennik codziennych wygranych

Pewna nauczycielka mówi, że prowadzenie codziennego dziennika postępów pomaga nam zastanowić się nad naszymi dniami i odnotować wszystkie małe osiągnięcia, które w przeciwnym razie pozostałyby niezauważone.

Ten nawyk pomaga nam zapisywać i świętować nasze małe zwycięstwa, nawet w te frustrujące dni, kiedy czujemy, że niewiele osiągnęliśmy. Te „wygrane” mogą obejmować wszystko, od wyboru zdrowego odżywiania podczas lunchu, pozytywnej reakcji na negatywną sytuację w pracy lub po prostu zrobienia czegoś, co po raz pierwszy uszczęśliwiło lub zainspirowało. Pamiętaj, że możesz prowadzić zdrowsze życie, po prostu dokonując małych zmian, jedna po drugiej. Zacznij od wybrania kilku ulubionych wskazówek wymienionych w tym artykule i włączenia ich do codziennej rutyny!

Zobacz więcej na stronie: https://www.mountelizabeth.com.sg/healthplus/article/10-ways-improve-health